DIŞ İŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU : TAYLAND’DAKİ MÜLTECİ UYGUR KARDEŞLERİMİZİN MESELESİNİ EN KISA ZAMANDA ÇÖZECEĞİZ.

Hamit Göktürk

1959607_10203019019463625_120696166_n

15 Mart’ta Tayland ormanlarında bulunan 82’sı çocuk 220 Doğu Türkistanlı Uygur mültecinin sorunu Türkiye’nin ve uluslar arası toplum’un sıcak gündemini oluşturmaya devam ediyor. Çin yönetimi bu mültecilerin kendilerine iadesi için ısrarlı taleplerini sürdürürken,daha önceki yıllarda yapılan hatalı iade rezaletinin tekrarlanmaması için yoğun çabalara devam ediliyor.

Konu ; Hükümet düzeyinde ilk kez gündeme geldi. Uygur sığınmacıların meselesi 18 Mart gecesi Tvnet. Televizyon kanalında, Dış İşleri Bakanı Prof.Dr.Ahmut Davutoğlu’nun katıldığı ve canlı yayınlanan “Müzakere Özel” programında dile getirildi. Kırım krizi başta olmak üzere bir çok uluslar arası konunun konuşulduğu bu canlı programda Tayland’daki Uygur mültecilerin meselesi de kendisine soruldu.

Tayland’a sığınmak isterken, dağlık ve ormanlık arazide yakalanan kalabalık Uygur mültecilerin Türkiye’ye kabulü ve ülkemize getirilmesi için sosyal medya’dan çok soru geldiğini açıklayan program yöneticisinin sorusuna karşılık Bakan Davutoğlu şunları söyledi :

“ Tayland’da mülteci statüsünde bulunan Uygur kardeşlerimizin meselesi Hükümetimizin ve Bakanlığımızın sürekli gündeminde. Çalışmalar büyük bir ciddiyetle sürdürülüyor. Bakanlığımızdan görevliler bölgede bulunuyor. Ancak, bu konu uluslar arası hukuku ilgilendiren hassas bir konu. Üçüncü bir ülkenin vatandaşı olan insanlarımızın meselesi. Ben konu ile bizzat ilgileniyorum. Birleşmiş Milletler yetkilileri ile sürekli temas halindeyiz. Bizzat BM.Mülteciler Yüksek Komiserliği ile görüştüm. Uygur Kardeşlerimizin Suriye’li mültecilerle karşılaştırılmasını şık ve doğru bulmuyorum. Olaylara insani olarak yaklaşmalıyız. Ortadan mağduriyet var. Burada ayrım asla söz konusu olamaz. Hiç kimse bunu aklına getirmesin.

Kamu oyumuzun konuya yaklaşımını, Sosyal Medya’nın girişimlerini ve konu ile ilgili sorulan soruların iyi niyetinden ve samimiyetinden hiç şüphemiz yoktur. Ancak, bu konu çok özel ve hassas bir konudur. Bu konuda kamu oyunda oluşturulacak gerginlikler sürece zarar verir. Uluslar arası özel hukuk burada söz konusu. Bu tür çalışmalar özel mecrasında yürütülür. Vatandaşlarımız ve hiçbir kimsenin bu konuda üzülmesin ve hiç te şüphesi olmasın. Uygur Kardeşlerimizin sorunu en kısa zamanda çözülecek ve bizler de hepimiz hayırlı sonuçlara ulaşmış olacağız.”

Dış İşleri Bakanımız Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu’nun bu açıklamaları Türkiye,uluslar arası toplum ve özellikle konunun çözümünü hassasiyet ve büyük bir umutla takip eden Doğu Türkistan’lıların endişelerini gidereceğini, geçmiş yıllarda Tayland,Malezya,Kambuçya ve Vietnam’in iade ettiği Müslüman Uygur mültecilerin dramatik durumun tekrar yaşanmayacağına olan güvenin pekişmesini sağlayacağı ümit ediliyor.

Advertisements

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: