DOĞU TÜRKİSTAN SÜRGÜN HÜKÜMETİ BASIN ACIKLAMASI

 
1236929_1419340641620693_1542177675_n

12.Mayıs.2014

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL’ün; Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, DEİK organizasyonunda ve TİM ile MÜSİAD desteğiyle 15 – 21 Mayıs 2014 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti / Pekin ve Şanghay’a gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında; şüphesiz Türk-Çin ilişkilerinin geliştirilmesi noktasında yeni ve kalıcı adımların atılacağı beklenmektedir.

“Ekonomik birliktelik ve işbirliği”nin dışında, “bölgesel güvenlik” ve “terörizme karşı ortak mücadele” gibi konuların temel alınacağı Pekin’deki resmi temaslarda; ticari işbirlikleri dışında, ikili görüşmelerde “Doğu Türkistan/Uygur Bölgesi”, “Ukrayna/Kırım” ve 2015’de Moskova’da toplanacak olan “Şanghay İşbirliği Örgütü” gibi konuların da gündeme geleceği bilinmektedir.

Çin lideri ile yapılacak ikili görüşmede; Ukrayna’da yaşanan “Kırım” sorunu gündeme getirileceği gibi, bu sorunla bağlantılı olarak Kazakistan, Kırgızistan gibi ülkelerde yaşayan Rus nüfusunun sayısal çoğunluğu elde ettiği köy ve kasabalarda da benzeri durumun yaşanmaması için Rusya ile pazarlığa oturulacağı ya da Moskova’nın dikkati çekileceği düşünülmektedir.

Rusya’nın yaşadığı benzeri sorunları yaşayan Pekin yönetimi açısından özellikle “Doğu Türkistan” ile ilgili genel bilgilendirmenin yapılacağı toplantıda, Doğu Türkistan’da son bir yıl içinde artan Cin yönetimine karsi ayaklanmalar hakkında üye ülkelerin dikkatinin çekileceği beklenmektedir. Bu hususta Çin tarafı, Türkiye’den bazı taleplerde bulunabilir veya düşüncelerini paylaşarak konuyla ilgili duyduğu rahatsızlığı aktarabilirler.

Şüphesiz “Uygur Özerk Bölgesi” olarak bilinen “Doğu Türkistan”; Çin Halk Cumhuriyeti’nin “yumuşak karnı”, Türkiye’nin ise “ata toprakları”dır. Çin’in toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini ifade eden Türkiye, bölgedeki sorunların çözümü, bölgede huzur ve istikrarın sağlanması, bölgedeki soydaşların ferah seviyelerinin yükseltilmesi ve bölgenin ekonomik kalkınması noktalarında katkı sağlayabilecek ülkelerin başında yer almaktadır.

Pekin ve Ankara yönetimlerinin “Doğu Türkistan/Uygur Özerk Bölgesi” meselesinde her alanda işbirliği içinde olmaları şüphesiz bölgesel barış, huzur ve güvenliği de beraberinde getirecektir. Sorunların tesbiti, çözüm için tekliflerin değerlendirilmesi hususunda hem Ankara hem de Pekin tarafından, diasporada kurulan Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin devrede olmasının sağlanması için girişimde bulunulmasında fayda görülmektedir.

ÇHC lideri Ping ve TC Cumhurbaşkanı Gül’ün buluşmasında; bilhassa Kazakistan ve Kırgızistan’da yaşayan Uygurların faaliyetlerinin kontrol altına alınması ile ilgili sert önlemlerin alınmasının talep edileceği; radikal islami unsurların hem Kazakistan’ı hem de Kırgızistan’ı tehdit edeceği öngörüsüyle bu ülkelerin ikna edileceği düşünülmektedir. Radikal İslami terror unsurlarının tehdidinde olan Özbekistan’ın da Çin ile birlikte hareket etmesi beklenmektedir.

Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Afganistan ve Doğu Türkistan’da faaliyet gösteren “Türkistan İslam Partisi”nin faaliyetleri ve yapılanması ile ilgili üye ülkelerin bilgilendirileceği toplantı da Suriye’de savaşan Uygur ve Özbek mücahitlerin durumlarının da görüşülmesi bir diger beklentidir. Bu noktada, Türkiye’den de bilgi talep edilmesi kuvvetle muhtemeldir.

Özetle sayın Gül’ün Şanghay ve Pekin gezisinden öncelikli beklentimiz; Doğu Türkistan’da yaşayan soydaş ve dindaşlarımızın dini ve milli kimliklerini koruyarak, örf ve adetlerini yaşayacakları bir hayat standırdına kavuşmalarını sağlayıcı zeminin hazırlanması noktasında girişimde bulunmasıdır.


DOĞU TÜRKİSTAN SÜRGÜN HÜKÜMETİ  BAŞBAKANLIK OFİSİ
11.05.2014
Advertisements

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: