DOĞU TÜRKİSTAN’LA HERKES UĞRAŞIYOR

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başbakan Yardımcısı Hızırbek Gayretullah Doğu Türkistan meselesine

dikkat çekti!

HATAY DOĞU TÜRKİSTAN’A SES VERDİ

DSC_0650-c

Mustafa Kemal Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen, ’Zulmün Adı Doğu Türkistan’ konferansı Hatay’da gerçekleştirildi. MKÜ Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta konuşmacı olarak Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başbakan Yardımcısı Hızırbek Gayretullah ve  Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan oldu. Konferansa  M KÜ öğretim üyeleri, Mustafa Kemal Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı  Msutafa Güben, Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu Başkanı Bülent Göğebakan ve kalabalık bir öğrenci topluluğu katıldı.Yavuzaslan konferansta Türk medyasının Doğu Türkistan meselesine duyarsızlığına dikkat çekti.

ZULMÜN ADI DOĞU TÜRKİSTAN

DSC_0560-b

MKÜ Atatürk Konferans Salonunda  gerçekleşen konferasta Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başbakan Yardımcısı Hızırbek Gayretullah Doğu Türkistan meselesinin tarihsel gelişimi ile Sürgün Hükümetinin çalışmalarını anlattı.Konuşmasında Doğu Türkistan’a işgalci Çin tarafından “Sincan” adı verildiğine dikkat çeken Gayretullah, “Sincan yeni katılan, yeni işgal edilen, yeni toprak anlamındadır. Bu Çin’in itirafıdır.” dedi. Çinlerin saysi  1968 da 200 bindaken 60 senede  Çinlinin Doğu Türkistan’a taşınması nedeniyle simde 10 milyon uzerine cikti diye  devam etti Gayretullah :

“O günden beri göç dalga dalga devam ediyor. Bu güne kadar Doğu Türkistan’a 10 milyondan pazla  Çinli yerleşti. Zaten baştan beri burada 1,5 milyon Çin askeri var. Doğu Türkistan’da asimile siyaseti uygulanıyor. Gençlerimizi yüksek öğrenim yaptıracağız diye götürüyorlar. Bir daha kendilerinden haber alamıyoruz. Camilerimize 18 yaşından küçüklerin, askerlerin, polislerin girmesini yasakladılar. Bir çocuktan fazla çocuk yapmamız yasak. Zorla kürtaj yaptırıyorlar. Çin’de uyuşturucu yasak. Uyuşturucu ile yakalanan idam ediliyor, ama Doğu Türkistan’da uyuşturucu teşvik ediliyor.”

DOĞU TÜRKİSTAN’LA HERKES UĞRAŞIYOR

Doğu Türkistan üzerinde başka güçlerin de oyun oynadığını ve ilk göz diken ülkenin de İngiltere olduğunu belirten Sürgünde Hükümet’in Başbakan Yardımcısı Gayretullah, “Tarih boyunca İngiltere buradaki menfaatlerinin peşinde. İsveçlilerin, İtalyanların, Almanların gözü buradadır. Amerika’da var.” diyerek şöyle devam etti:

“Dünya’da sömürülecek bir şey kalmadı. Her zenginlik, enerji kaynakları Türk Dünyası’nda kaldı. Herkes politikalarını kendi çıkarları için uyguluyor. Doğu Türkistan’ı kendilerinde görmek istiyorlar. Biz Türk Milletine güveniyoruz. Bu gün Büyük Ortadoğu Projesi var. Bu projenin bir parçası da Doğu Türkistan’da uygulanıyor. Doğu Türkistan’ın çevresindeki Afganistan, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan’da ABD üsleri neden var? ‘El Kaide var ondan geldik’ diyorlar. Oysa enerji için geldiler. Avrupalılar, İsveç, İngiltere, Almanya, İtalya Uygur Özerkliğini savunuyor. ‘Uygur Platformu’nu kurdurdular. Ama burası Doğu Türkistan. Türklüğü unutturmak istiyorlar. Sürgünde hükümetimizi kurduğumuzda Amerika Anayasamızda Türk, İslam ve İstiklal sözlerinin yer almasını istemedi. Büyük mücadele ile bu ifadeleri Anayasamıza koydurduk.”

“TÜRK MİLLETİNE GÜVENİYORUZ”

unnamed-a

Gayretullah, konuşmasında “Sürgünde kurulmuş hükümetimiz Türkiye’de, ama faaliyet gösteremiyor. Türkiye’ye zorluk vermek istemiyoruz.” derken de, “Doğu Türkistan’da ‘Türküm’ demek suç. Türkiye’de nasıl bilmiyorum.” ifadesinde bulunarak şöyle devam etti:

“Amerika ile Çin arasında çatışma olursa belki o zaman kurtuluruz. Bizim için en çok mücadele veren Japonya. Onlarda Amerika’dan çekiniyor. Tabi iki at tepiştiğinde aradaki sinek ezilir. Böyle bir durumda var. Çin’in bir milyarın üzerinde nüfusu var. Bu kitle yerinden kayarsa Londra’da ancak durabilir. Bundan da korkuyorlar. Mesut Yılmaz’ın Başbakanlığında Türkiye’de toplantı, gösteri, yürüyüş ve benzeri etkinliklerle bulunmamız yasaklanmıştı. Bu karar hala yürürlükte. Biz Türk milletine güveniyoruz. Bu gün Türkler Doğu Türkistan’da Çinlilere, Kuzey Irak’ta Kürtlere emanet!”

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: