Çin Zulmüne Karşı Bina Tepkisi

Kayseri’de, Çin zulmüne dikkat çekmek ve aynı zamanda Uygur Türkleri’ne destek vermek isteyen bir kişi oturduğu binaya Türk ve Uygur bayraklarını yaptırdı.

30 Haziran 2015 14:08

Çin zulmüne karşı bina tepkisi

Doğu Türkistan’da Çin tarafından yapılan katliam ve işkencelere toplumun değişik kesimlerinden tepkiler sürüyor. Bazı kişiler de değişik eylemlerle Uygur Türkleri’ne destek veriyor. Kayseri’nin merkez Melikgazi İlçesi’nde bulunan İldem-Fatih Mahallesi’nde bir binanın duvarına yaptırılan Türk ve Doğu Türkistan bayrakları dikkat çekti. Bina mantolaması ardından duvara yapılan bayraklarla ilgili bilgi veren Çiçek Apartmanı Yöneticisi emekli Yüzbaşı Muhammet Çetin, Çin zulmü karşısında Uygur Türkleri’ninyanında olduklarını ortaya koymak için bayrakları duvara yaptırdıklarını söyledi. Çetin, şöyle dedi:

“Uygur Türkleri yalnız değildir. Ben ve komşularımız bu konuda çok hassasız. Son olaylarla birlikte de en azından desteğimizi ortaya koyup, konuya dikkat çekmek için böyle bir şey yapma kararı aldık ve uyguladık. Bazı çocuklar bayrağın nerenin bayrağı olduğunu da babalarına soruyor. Aynı zamanda onları da bilgilendirmiş ve konuya dikkat çekmiş oluyoruz.”

Mantolama işini yapan firmanın yetkilisi Ayhan Şenkulak bina yöneticisinden böyle bir teklif geldikten sonra kendilerinin de seve seve yaptıklarını söyledi. Şenkulak, şöyle konuştu:

“Bina yöneticimiz bizden yapar mısınız diye talepte bulundu ve biz de konunun hassasiyetini bildiğimiz için severek yaptık. Bu zulme dikkat çekmek için en azından bizim de bir payımız oldu. Hiçbir ücret de talep etmedik. Bundan sonra istenirse aynı şekilde bu tür insanlığı yakından ilgilendiren olaylara dikkat çekmeye yönelik faaliyetlerimizi sürdürürüz.”

(DHA)

 http://www.mynet.com/haber/guncel/cin-zulmune-karsi-bina-tepkisi-1903668-1

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: