ÇİN MALLARINA BOYKOT ÇAĞRISI!

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulme Tüekiye Kamu-Sen ve bazı STK’lar da tepkisiz kalmadı. Ankara’da toplanan protestocular ‘Çin mallarını kullanmayın’ çağrısında bulundu.
Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri’ne yönelik zulmünü Başkent’te protesto eden bazı sivil toplum kuruluşları, Çin mallarını boykot çağrısı yaptı. Kızılay’da bir araya gelen Türkiye Kamu-Sen ve bazı STK üyeleri, ‘Doğu Türkistan’daki zulmü lanetliyoruz’ pankartı astı.
Grup adına konuşan Oda Başkanı Mehmet Okkalı, sözlerine Sivas Madımak Oteli’nde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek başladı.
Okkalı, uluslararası toplumun Uygur Müslümanlarının sorununa seyirci kalmasını kınadı. Doğu Türkistan’da yaşayanların en temel hakkı olan inanç hürriyetlerinin gasp edilmesinin kabul edilebilir olmadığını aktaran Okkalı, şunları söyledi:
“Çin, Doğu Türkistan’a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeçmelidir. Modern dünyanın gözleri önünde Uygur Türklerine sistematik olarak işkence edilmekte, söz konusu Doğu Türkistan olduğunda İnsan Hakları Beyannameleri herhangi bir hüküm teşkil etmemektedir.”
Okkalı, Çin’e gerekli uyarıyı vermek amacıyla 100 bin kişilik meslek mensuplarını Çin mallarını boykot etmeye davet etti.
Öte yandan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’ta 4 Temmuz’da 81 ilde Çin protestosu düzenleyeceklerini duyurmuştu.

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: