Kardeşimize Sahip Çıkalım

11713583_1452654531723214_2077156985_n

Çin’in Doğu Türkistan’daki baskıları Türkiye’nin dört bir yanında protesto edildi. Anadolu Gençlik Derneği, İHH, Memur-Sen öncülüğündeki sendikalar ve vatandaşlar, başta Doğu Türkistan olmak üzere tüm dünyada zulme uğrayan Müslümanlar ve mazlumlara yönelik hak ihlallerinin sona erdirilmesi çağrısı yaptı. Çin zulmüne ‘dur’ diyen onbinlerce kişi, Doğu Türkistan’a bağımsız gözlemcilerin gönderilmesi çağrısı yaptı.

Eklenme: 03 Temmuz 2015, 07:37 / Güncelleme: 03 Temmuz 2015, 00:07

Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik saldırılar, Türkiye’nin dört bir yanında protesto edildi. Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Memur-Sen öncülüğündeki sendikalar ve sivil toplum kuruluşları, İHH ve vatandaşlar, teravih namazı sonrası tüm dünyadaki zulme uğrayan Müslümanlar için dualar etti, şehitlerin gıyabi namazını kıldı.  66 yıldır Çin yönetiminin işgali altında yaşayan Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik baskının özellikle Ramazan ayında artırıldığına dikkat çekilirken, Müslümanların provoke edilmeye çalışılarak uluslararası arenada haksız duruma düşürülmek istendiği belirtildi. Geçen hafta sadece oruç tuttukları için yüze yakın Müslümanın şehid edildiği bilgisini veren konuşmacılar,  Müslüman devlet memurlarının, öğretmenlerin, öğrencilerin ve işçilerin oruç tutmasına, ibadet etmesine izin verilmediğini hatırlattılar.

“KARDEŞLİK VAZİFEMİZ İÇİN MEYDANLARDAYIZ”

Uluslararası toplumun Çin zulmüne sessiz kalarak onayladığını belirten Denizli AGD Şube Başkanı Ahmet Eryılmaz, şunları dile getirdi: ‘’Kardeşlik vazifemizin gereği olarak meydanlara çıktık. Peygamber Efendimizin uyarısına kulak verdiğimiz için bu meydanlara çıktık. ‘Doğudaki Müslümanın ayağına diken batsa batıdaki Müslüman, onun acısını hissetmezse o benim ümmetim değildir’. Biz Müslümanlar olarak bu hassasiyeti göstermek zorundayız. Bize dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışını yıkmamız lazım, Müslümanlar kan ve gözyaşı içerisindeyken biz burada keyif süremeyiz.”

AMİN DEMEK BİLE YASAK

Öte yandan Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı ve zulümlerinin arttığını belirterek, “Çin, namazda Fatiha Suresi okunduktan sonra yüksek sesle ‘amin’ demeyi bile yasakladı” dedi.

Uygurtürk, yaptığı açıklamada, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uyguladığı zulüm ve şiddetin dozunun her geçen gün arttığını belirtti.

TÜM VİCDAN SAHİPLERİ AYAĞA KALKSIN

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çin’in Uygur Türklerini zorla asimile etmeye çalıştığını söyledi. Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin olduğu sokakta protesto gösterisi düzenledi. Yalçın,  Doğu Türkistan denilince vicdanlarını duvara asanları kınadıklarını söyledi. Öte yandan Konya Kayalıpark’ta toplanan grup adına açıklama yapan Memur-Sen Konya İl Temsilcisi Nazif Karlıer,  “15 gündür Çinli askerler bölgeyi tamamen kuşatma altına aldı. Yüreğimiz yaralı, içimiz kan ağlıyor” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkistan’da oruç tutmak yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi şekilde gözaltına alınıyor. Bu zulme ‘dur’ demek için tüm vicdan sahiplerini ayağa kalkmaya, Çin zulmü son bulana kadar direnişe davet ediyoruz.”

http://www.yeniakit.com.tr/haber/kardesimize-sahip-cikalim-78847.html

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: