Doğu Türkistan 2009 Kanlı Katliami Hakkında Basın Açıklaması

Uyghuristan Jumhutriyiti Dewlet Bayriqi

Biz Çin’e karşı protesto ediyoruz, 6 yıl önce 5, 6 ve 7 Temmuz 2009 da Ürümçi’de katliam gerçekleşti. Biz bu yıl bu katliamın 6. yıldönümünde şehitlerimizi anıyoruz.

Soykırım Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin 1949 yılındaki Çin istilası ile başladı. 65 yıl içinde yaklaşık 10 milyon Uygur Türkü Çinliler tarafından farklı yöntemler ile katletildi. 5 milyondan fazla Uygur Türk’ü toplu katliam, 49 nükleer bomba denemesi, idam, kararı olmadan hapise atılan ve sonra kayıp olanlar, işkence ile öldürülenler ve çok farklı yöntemler ile Uygur Türkleri katledildi. 5 milyon Uygur Türk’ü zorlu kürtaj ile öldürüldü.

1,5 milyon Uygur Türk’ü (Çoğunlukla kız ve kadın) zorla Çin’e götürüldü. Çin gelirleri için bile aşırı düşük maaş verildi… Bazıları ise köleliğe veya fuhuşa zorlandı. 26.06.2009 Çin Devletinin desteği ile 10,000 den fazla Çinli, fabrikada zor ile çalıştırılan 800 Uygur Türküne saldırdılar, bunların bir kısmı köle olarak çalıştırılıyordu, çoğu bayan ve 80% çocuk ve çocuk yaşındaki kızlardı. Bu olayda 100 den fazla Uygur Türk’ü katil Çinler tarafından öldürüldü ve yüzlercesi ağır yaralandırıldı.

5, 6 ve 7 Temmuz 2009 tarihinde gerçekleşen yürüyüşün nedeni, 26.06.2009 gerçekleşen katliam oldu ama asıl nedeni ise Çinler tarafından uygulanan, yarım asırdan fazla süren, Doğu Türkistan’daki hiç durmayan soykırım oldu.

Uygur Türkleri barış içinde yürüyüş yaptılar, Çinler yine de değişik silahlar ile şiddet kullandı. Çinler acımadan makineli tüfek, tüfek, tabanca, tanklar, helikopter, bomba ve savaş uçaklarıyla Ürümçi’deki bu barış yürüyüşünü kanlı bastırdı. Yürüyüşe katılanlar tanklar tarafından ateşe alındı ve öldürüldü, askerler ve polisler bir akşamda binlerce Uygur Türkünü silah ile, ateş püskürten silahlar ile yakarak ve döverek öldürdüler. Bizim araştırmalarımıza göre 5, 6 ve 7 Temmuz 2009 da bir kaç gün içinde 3000 Uygur Türkü öldürüldü, ölülerin arasında çocuk ve kadınlarda vardı. Yaralıların sayısı 1,500 e ulaştı ve hapise atılanların sayısı 15,000 ni buldu.

O kanlı olaydan sonra, yani 2009 yılının sonuna kadar tahminen 5,000 Uygur Türkü idam cezası ile yargılandı, yine 15,000 den fazla genç hapsedildi, 10 binlerce Uygur Türk ailesi dağıldı ve 20 binden fazla Uygur Türk çocuğu yetim kaldı. 2009 da başlayıp günümüze kadar Doğu Türkistan’da tüm İnternet ve Telefon bağlantıları, Çin devleti tarafından daha sık kontrol ediliyor. 2009 olayında kapatılan 100 den fazla çok tanılan Uygur internet siteleri geri açılmadı ve yöneticileri hala hapiste. Bu zulum şimdiye kadar hiç durmadı. Her gün göz altına almalar, her gün yargılamalar ve her gün idamlar… ve daha neler. Dolaysıyla son iki haftadan beri Hotan ve Kaşgar’da dini amaç ile internet seyretme ve oruç nedeniyle 34 kişi kurşuna dizildi.

Basından beklentilerimiz, bu olayı gündemde tutmalarıdır. Siyasetçilerden beklentilerimiz, Çin’e siyasi baskı uygulamaları. İnsanlardan beklentimiz, Çin ürünlerini boykot edilmesidir. Biz birleşmiş milletler teşkilatı, AB ve NATO nun barış koruyucu güçlerinin, Doğu Türkistan’da süren ırki ve kültürel soykırımına son vermesini isteriz.

Doğu Türkistan/Uyghuristan  Kultur Merkizi

Teşkilat Başkani: Korash Atahan

E-Mail:uyghurkultur@gmail.com

05.07.2015   Almaniya

Advertisements

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: