ÇİNIN DOGU TÜRKISTAN DAWASINI YALANLAMASININ ARKA YÜZÜ

Xitay Zulmi-A

M.E.Hazret

Son bir hafta içinde,Çinin Doğu Türkistan’da İslam’a yönelik saldırısında bir ara verme gibi sakinlik var.Her sene Ramazan aynında Uygur Türklerine yönelik başlatılan “İslami zayıflatma” harekatı,bu sene de büyük bir devletin kın ve nefret dolu saldırgan propagandası ile başlamıştı.Urumçi’den Doğu Türkistan’ın en ücra köşelerine kadar Uygurları oruç tutturmamak için İslam’ı aşağılayıcı ve Müslümanları isyana kışkırtıcı,zorbalığa dayanan ateist faaliyetler son bir haftadır birden durdu.Bu konuya ait haber,resim,genelgeler internet sitelerinden kaldırıldı.Urumçi TV lerinde Kominist Uygur yetkililer tarafından sektörler bazında iftar yemeği verilmekte olduğu görüntüler servis edilmeye başladı.
Çin neden telaş içinde çark etti? Nedeni Türkiye’de ortaya çıkan öfke patlamasıdır.Türk kamuoyu,Doğu Türkistan’daki Ramazan ayında Çin devletinin Müslümanların orucunu bozmaya yönelik tedbirlere ve bu baskıcı tedbirlere karşı gelen Uygur Türklerine yönelik katliamlara suskun kalmadı.Ankara,İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye,Doğu Türkistan’daki zulme karşı ayağa kalktı.Türk kamuoyun baskısı Ankara’yı harekete geçirdi.Dış işleri bakanlığı Çin büyük elçisini çağırarak gereğini yaptı.Pekin,Urumçinin ipini çekmeye mecbur kaldı.Sonuç;Doğu Türkistan’da İslam’a karşı saldırı,Müslümanlar özerindeki dayanılmaz baskı bir az olsa da ara verdi.
Duyarsızlık zulme davet çıkartmaktır.duyarlılık zulme zırh olmaktır.Anadolu’dan yükselen haykırış sedaları,Türkistan özerinde dolaşan kara dumanları dağıttı.Ancak,Pekinin Türkiye’deki uzantıları bazı sol gruplar ve ulara ait bazı medya,Çin ağzı ile Doğu Türkistan gerçeğini yalanlamaya çalıştı.Yalanlamaya aciz kaldığı zaman,Türkiye’deki gök bayraklı toplumsal olayların Doğu Türkistan Türklerine zarar vereceğini savundular.Sonuç onların dediği gibi olmadı.
Türkiye’den Urumçiye davet edilen bazı Türk yetkililer, millet vekilleri, din görevlileri, iş adamları, bilhassa Çin yanlısı gazeteciler, Urumçide durumun Türkiye’de duyduğu gibi olmadığını, Uygurların dinini rahat yaşadığını yerinde gördüğünü söylerler. Onların gördüğü şeyler, onlar için hazırlanan vitrindeki şeylerdir. Çin, Uygurlara ait neyi gösterip, neyi göstermeyeceklerini çok iyi bilirler. Urumçi’de “Şinjiang İslam Enstitüsü” diye bir kolej vardır. Burada din öğreten Uygur hocalar, din öğrenen birkaç yüz Uygur öğrenci vardır. Hocalar kuranı çok iyi okuyabilen komünist mollalardır. Öğrenciler ise her bölgedeki Çine sadık din görevlilerinin çocukları içinden seçilen, kuran ezberleyen, ancak Çin komünist partiye sarsılmaz sadakati testten geçirilen insanlardan oluşmaktadır.
Urumçideki “İslam enstitüsü” Çinin Doğu Türkistan’da İslam’a yönelik sonu gelmez saldırısı, Müslümanlığı ortadan kaldırmak için akıl almaz baskı ve zulmü örtmek için kullanan örtüdür. Mezbahayı örtebilirsin,ancak pis koku çevriye dağılmaya devem eder.
Türk kardeşlerimizin Doğu Türkistanlı kardeşlerinin cerahatini sarmaya , acılarını, göz yaşlarını dindirmeye yönelik duyarlı kitlesel eylemleri, biz Uygur Türklerini çok, ama çok duygulandırmıştır. Biz, dünyada hala soykırıma uğramakta olan Müslüman topluluğa sahip çıkabilecek özgür ve duyarlı bir Müslüman toplumun var olduğunu görmekten bahtiyar olduk. yükselen moralimiz acılarımıza şifa oldu. İnsan duygulandığında söyleyecek söz bulamıyor. Anadolu insanından ALLAH RAZİ OLSUN demekten başka bir söz gelmedi aklıma.
Şunu da unutmamak lazım;Çinin çark etmesi,şok geçirdikten sonraki anlık duraksamadır.Yılan deri değiştirir.Ama huyunu değiştirmez.

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: