UYGUR TÜRKLERİNE YAPILAN ÇİN ZULMÜ DURDURULMALIDIR

AZERİ MİLLETVEKİLİ ALİYEV : ” UYGUR TÜRKLERİNE YAPILAN ÇİN ZULMÜ DURDURULMALIDIR ”

Azerbaycan Milletvekili ve  Milli Meclisin Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi Milletvekili Adil Aliyev, Doğu Türkistan’da 28 kişinin şehit olmasını kınayan bir mesaj yayınladı  ve   Uygurlara Çin zulmünün derhal  durdurulmasını istedi. 

aDİL aLİYEV

Milletvekili Adil Aliyev,mesajında şu görüşlere yer verdi:” Çin’de Uygur Türklerine karşı yürütülen politikaları kararlılıkla kararlılıkla kınıyoruz. Bugün onlar Müslüman ve Türk oldukları için vahşetlere maruz kalırlar. 60 yılı aşkın bir süredir, Uygur Türkleri adaletsizlikle yüz üzədirlər.

Şu anda kendi ulusal haklarını kaybetme tehlikesi ile yaşayan Uygurlar, bugün korku içinde yaşıyorlar. Hatta durum o yere varmıştır ki, İslam dinin kutsal ayinlerini icra etmeye bile izin verilmez ve bunu yapanlar ise baskılarla karşılaşıyorlar.

Ne yazık ki, Çin’de günümüzde insanlar kendi dini ve milli ayrı ayrımcılığa maruz kalarak, ağır işkenceler altında yaşıyorlar. Bugün adlarını uluslararası örgüt koyup, demokrasi, insan hakları ile ilgili bildiri veren kurumlar Çin’de olaylar görməzlikdək gelirler. “
Böyle kuruluşların Çin’de yaşanan olaylara kayıtsız yaklaşımları durumu daha da zorlaştırıyor diyen Adil Aliyev, Dünya birliği sert tepkisini göstermelidir. Asıl, insan hakları Çin’de Uygurların başına getirilen trajedi ve dəhşətlərlə bozulur.

Bugün Türk dünyası buna karşı kayıtsız kalmamalı, kendi kardeş ,kız kardeşlerinin korunmasını uluslararası düzeyde götürmelidirler ki, onlara karşı olan işkenceler dayandırılsın. O zaman Çin’in bu politikalarının önlemek olur.”dedi

KAYNAK  : http://yesiligdir.com/haber/detay/16244

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: