İŞGALCI ÇİN MEDYASINDAN KAFA KARIŞTIRAN HABERLERİ

Erdoğan Uygur Türkleri'ne 'terörist' mi dedi?

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 günlük Çin ziyareti ile ilgili  güdümlü Çin medyasının ardniyet kokan  ve fesat ve  fitne amaçlı bir çok haberler icat ederek kamu oyunu yanıltıyor. Ayrıca, Türkiye ve  Türk dünyası kamu oyu  ve özellikle Doğu Türkistan Türklerinin bu konudaki hassasiyetlerini  olumsuz yönde etkileyen  yorumlarla tahrik etmeyi ve kafaları karıştırmayı hedefliyor. Doğu Türkistan’da  mazlum ve mağdur Uygur Türklerinin yegane dayanağı, ilham,ümit ve güç kaynağı Türk Devletine karşı bu duygularını sarsmak için eliniden geleni ardına koymuyor.

Sosyal Medye’da kendinisi lanse etmek için ucuz kahramanlıklar taslayan bazı sözde  Aydınlar  ana vatanı Doğu Türkistan için ve onun kutsal davası için yeterli ve gerekli  hiç bir fedakarlık,çalışma ve katkı’da bulunmazken, Türk devletini  Doğu TÜrkistanlıları rencide edici bazı olumsuz  beyan veğ görüşler ileri sürüyorlar. Türk Devletimizin ve Türk kamu oyunun Doğu Türkistan konusundaki  zirve yapan destek ve ilgisini görmemezlikten geliyor ve büyük bir vefasızlık ve kadirbilmezlik örneği sergiliyorlar. Bu iyi niyetten uzak görüş ve paylaşım sahipleri bilmeyerek de olsa İşgalcı Çin’in bu sinsi ve münafıkça  oyun ve tertipilerine  şuursuzca su taşımış oluyorlar.

Erdoğan Uygur Türkleri’ne ‘terörist’ mi dedi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin ziyaretindeki detayları Çinli kaynaklar servis etti. Erdoğan’ın Uygur Türkleri’ne yönelik yaptığı açıklamalar kafa karıştırdı.

Erdoğan’ın Çin ziyaretine ilişkin Çinli kaynaklardan servis edilen haberler kafaları karıştırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uygur Türklerine yönelik baskıların gölgesinde gittiği Çin’de ilginç açıklamalarda bulundu. Bazı  medya  kuruluşları başta olmak üzere Türk medyasının genelinde Erdoğan’ın “Çin’i Doğu Türkistanlılara uygulanan zulüm konusunda ciddi şekilde uyaracağı” beklentisi vardı. Ancak Çin’in resmi ajansının geçtiği bir çok  haberde gerçeğin pek de böyle olmadığı ortaya çıktı.

UYARI YOK DESTEK VAR!

Şinhua’nın haberine göre, Çin gezisi kapsamında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya gelen Erdoğan Doğu Türkistan ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Güdümlü Çin medyasının Haberlerine  göre Şi, Türk hükümetinin terörün her türlüsünün yanı sıra, Doğu Türkistan’da Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelen “terör faaliyetleri”ne karşı duruşu nedeniyle de memnuniyetini dile getirdiğini  iddia etti.

Erdoğan da Çin’in birliğinden yana olduklarını belirterek, ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunduklarını   özellikle ileri sürdü.söyledi. Erdoğan, Doğu Türkistan’da “terör faaliyetleri” yürüten Doğu Türkistan İslami Hareketi’ne de karşı olduklarının altını çizdi.

AA HABERİNDE “YUVARLAK” İFADELER

Anadolu Ajansı’nın haberinde ise söz konusu görüşme daha yuvarlak ifadelerle servis edildi. Ajansın haberinde; “Çin’in toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin hassasiyeti vurgulandı” ifadelerine yer verildi.

Bazı  Medya Kuruluşlarının  “Sahte Doğu Türkistan ” Hassasiyeti

Yıllardan beri görsel ve yazılı medya organlarında İşgalcı Çin’i “İncitmemek ve Üzmemek” uğruna Doğu Türkistan konusunda tek satır yazmayan ve Tv.larında Çin’in  Müslüman Uygur Türklerine karşı yürüttükleri  insanlık dışı hak ve hukuk ihlallerini  duyurmak yerine aksine,övücü yayınlar yapan bazı medya kuruluşlarının Çin-Türkiye görüşmelerinde  aniden Uygurların Fedailiğine soyunduğu  hayretle  görüldü. İşgalcı Çin’i Uygur Türklerini terörist olarak tanımlamaktan ve  gammazlamaktan  büyük bir utanmazlık ve  aymazlık içinde   çekinmeyen bu medeya kuruluşlarının  son yayınları ile  İşgalcı Çin’in  fesat ve sinsi tertipilerine katkı ve su taşımaktan geri durmadıkları de ibretle izlendi.

Kaynak: Sözcü gazetesi_ Rotahaber.com.tr ve diğer  yayınlar

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: