Sürgündeki Doğu Türkistan Hökümetidikiler Tokyo’da Bir Araya Gelecek

12190831_1007541835935365_1740233487374620539_nSürgündeki Doğu Türkistanlılar Tokyo’da Bir Araya Gelecek 2004 yılında ABD parlamento binası içinde kurulan Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin 7’nci Dönem Parlamento Seçimleri ve İstişare Toplantısı 12-15 Kasım 2015 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilecek.

2004 yılında ABD parlamento binası içinde kurulan Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin 7’nci Dönem Parlamento Seçimleri ve İstişare Toplantısı 12-15 Kasım 2015 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilecek. Türkiye, Amerika, Kanada, İsveç, İngiltere, Almanya, Avustralya, Norveç, Tayvan, Macaristan gibi ülkelerden hükümet mensubu sürgünde seçilmiş milletvekilerinin katılımı ile gerçekleştirilecek toplantıda diasporadaki Doğu Türkistanlılar, sürgündeki Cumhurbaşkanı, Parlamento Başkanı ve Başbakanlarını seçecekler.

Türk-Çin, Japonya-Çin, ABD-Çin ilişkilerinin ele alınacağı toplantıda Sürgündeki Doğu Türkistan Milli mücadelesinin 5 yıllık stratejik planlaması da tespit edilecek. Sürgündeki Doğu Türkistan temsilcilerinin Japon Parlamentosu’nu, Tokyo Camisi Kültür Merkezi ile Soho Üniversitesi’ni ziyaret edecekleri belirtildi. Toplantıya; Macaristan, Tayvan, Kanada ve Türkiye’den ’gözlemciler’in de katılacağı öğrenildi.

Sürgün Toplantısı’na “gözlemci” sıfatıyla katılacak olan Türkçe konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan’nın verdiği bilgiye gore; Tokyo’da “İsmail Bey Gaspıralı 2015 Ödülleri” Tokyo’da dağıtılacak.

Çin zindanlarında 12 yıl hapis yatmış olan Avustralya vatandaşı Ahmet İgemberdi’nin “Cumhurbaşkanı” olduğu Sürgün Hükümet’in “Başbakanlık” görevini ise Türk vatandaşı İsmail Cengiz sürdürüyor. Sürgün Hükümet içinde Hızırbek Gayretullah, Eyüp Akyol, Yakup Can, M. Ali Engin, Serkan Dinçtürk gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Doğu Türkistan kökenliler de görev yapıyor.

KUL HAKKI YEME, OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.haber50.com/genel/surgundeki-dogu-turkistanlilar-tokyoda-bir-araya-gelecek-h132605.html

Haber50 – Nevşehir Haber

About The Eastturkistan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: