Güney Azerbeycan (İran)da Türk’ler Ayaklandı..

İran’da devlet televizyonu kanalında Türklere hakaret edilmesi sonucunda birçok şehirde Türkler ayaklandı..
10 Kasım 2015 
İran’da Türk’ler Ayaklandı..

6 Kasım Cuma günü, İran televizyonunun 2. kanalında yayımlanan “Fitile” adlı komedi programında geçen diyaloglar İran Türklerini ayaklandırdı..Programda İran Türkü bir baba ve oğlunun otel resepsiyonundaki görevliyle arasında geçen konuşmalarda, otelin hijyenik olmadığı ileri sürülerek ayrılmak isteyen baba ve oğlun hikayesi anlatılıyor. Burada canlandırılan Türk çocuk ise diş fırçasıyla tuvalet fırçasını birbirine karıştırıp kullanıyor. Komedi programı Farsça olmasına rağmen diyalogların bir kısmı İran Türklerinin Türkçesiyle gerçekleşiyor. Türklerin kültürsüz ve pis oldukları imajı verilmeye çalışılıyor.Ve hakaretler ediliyor..

Buna benzer bir olayda 2006 yılında yine bir devlet yayını olan Cuma gazetesinde, yer alan bir karikatürde Türkleri böceğe benzetme suretiyle gerçekleşmişti. Bu olay sonucunda Türklerin çoğunlukta yaşadığı şehirlerde büyük protestolar meydana gelmiş ve zorlukla bastırılabilmişti.

foto-galeri.201208110137306 Kasımdaki yayın sonrası İran Türkleri, Tebriz, Urumiye, Zencan, Hemedan ve Erdebil gibi Türk şehirlerinde adeta ayakanmalar yaşandı… Kadın, erkek ve çoğunluğu üniversite öğrencileri olan birçok göstericinin katıldığı eylemlerin sayısı ise her geçen gün artmaktadır.

Gazeteci ve araz.org yazarı Babak Shaded’in verdiği bilgilere göre , Üç şehrin ayaklama haberi yayılınca Güney Azerbaycan’ın Merent, Marağa ve Erdebil kentlerinde halk sahneye gelip sokağa döküldüler. Olaylar büyüyünce İran Polisi havaya kurşun açtı ve birçok genç gözaltına alındı. Nerdeyse Güney Azerbaycan’ın bütün şehirlerinde ayaklanma yaşandığı zamanda İran’ın başkenti Tahran Türkleri Tahran’ın Tophane mahallesini kapattılar. Olaylar esnasında protestocular tarafından Türk bayrağının açılması ve kız öğrencilerin protestolara katılması dikkat çekti.

Türkleri aşağılayıcı bu yayın sonrası  Güney Azerbaycan siyasi teşkilatları ve sivil toplum kuruluşları da Güney Azerbaycanlıları İran’ın çeşitli kentlerinde sokaklara çağırdılar.

ÖĞRENCİLER DE PROTESTOYA KATILIYOR

Bunun üzerine dün 9 Kasım 2015 İran Türkleri çeşitli şehirlerde sokaklara dökülüp sloganlar atttı.Gösteriler büyüdükçe İran rejimine karşı bir ayaklanmaya dönüştü..  . “Fars Irkçılığını Durdurun”, “Biz Türküz Azeri Yok” ve CTXfnTZUsAA2g5F“Türk Dilinde Okul İstiyoruz” sloganlarıyla İran’ın birçok kent merkezleri meydanlarını kapatarak yeryer de barikatlar kurdular.Göstericiler “İran’da Türklere Karşı Irkçılığa Son”, “Kahrolsun Irkçılık”, “Haray Haray Men Türkem” gibi sloganlar atttılar..

Olaylar ilk önce Urmiye Üniversitesi’nde başladı ve öğrenciler İran’da mevcut Fars ırkçılığını protesto ettiler. Yüzlerce öğrenci bu protestoya katılarak  ellerinde İngilizce Türkçe ırkçılığa hayır pankartları taşıdı. Protestoya İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu sözcüsü ve Urmiye milletvekili katıldı ve öğrencileri sakinleştirmeğe çalıştı. Aynı zamanda Tebriz Üniversitesinde benzer protesto başladı fakat üniversite güvenliği öğrencilere sert şekilde müdahil oldu. Olaylar İran vaktiyle saat 15:30’a gelince şehirlerde başladı.İranlı yetkililer ve milletvekilleri bir çok okulda Güney Azerbaycanlı öğrencilerden şehirlere inmemelerini rica etti..

ÇOK SAYIDA GÖZALTI VAR

foto-galeri.20120811013730İran İstihbaratı ve Devrim Muhafızları bir çok eve baskın yaptığı ve onlarca İran Türkünün gözaltına alındığı belirtiliyor..

Yerel yetkililerden gelen çeşitli açıklamalarda halk sakinliğe davet ediliyor. İran’ın Doğu Azerbaycan eyaleti genel valisi kınama mesajı verdikten sonra halktan sakin olmalarını istedi. Bütün bunlara rağmen hala gösteriler ve protestolar devam ediyor ve önümüzdeki günlerde büyük bir olasılıkla İran’da büyük sokak hareketleri gerçekleşeceği ön görülüyor..

Kaynak: Anadolu Haber

http://www.anadoluhaberim.com/iranda-turkler-ayaklandi.html

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: