SÜRGÜNDEKİ DOĞU TÜRKİSTANLILAR TOKYO’DA BİR ARAYA GELİYOR

Dogu_Turkistan_Surgun_Hukumeti___smail_cengiz

2004 yılında ABD Parlamento binası içinde kurulan Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin 7nci Dönem Parlamento Seçimleri ve İtişare Toplantısı 12 – 16 Kasım 2015 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilecek.

Türkiye, Amerika, Kanada, İsveç, İngiltere, Almanya, Avustralya, Norveç, Taiwan, Macaristan gibi ülkelerden Hükümet mensubu sürgünde seçilmiş milletvekilerinin katılımı ile gerçekleştirilecek toplantıda diasporadaki Doğu Türkistanlılar, sürgündeki Cumhurbaşkanı, Parlamento Başkanı ve Başbakanlarını seçecekler. Türk-Çin, Japonya-Çin, ABD-Çin ilişkilerinin ele alınacağı toplantıda Sürgündeki Doğu Türkistan Milli mücadelesi’nin 4 yıllık stratejik planlaması da tesbit edilecek.

 

Sürgündeki Doğu Türkistan temsilcilerinin Japon Parlamentosu’nu, Tokyo Camisi Kültür Merkezi ile Soho Üniversitesi’ni ziyaret edecekleri belirtildi. Toplantıya; Macaristan, Tayvan, Kanada ve Türkiye’den “gözlemciler”in de katılacağı öğrenildi. Sürgün Toplantısı’na “gözlemci” sıfatıyla katılacak olan Türkçe konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan’nın verdiği bilgiye gore; Tokyo’da “İsmail Bey Gaspıralı 2015 Ödülleri” Tokyo’da dağıtılacak.

 

Çin zindanlarında 12 yıl hapis yatmış olan Avustralya vatandaşı Ahmet İgemberdi’nin “Cumhurbaşkanı” olduğu Sürgün Hükümet’in “Başbakanlık” görevini ise İsmail Cengiz sürdürüyor. Sürgün Hükümet içinde; Ahmet İgemberdi, Damian Rahmet, Prof. Dr. Sultan Mahmut Kaşgarlı, Hızırbek Gayretullah, Ghulam Osman Yaghma, Haji Mahmut, Rukiye Turdush, İlyar Şemsettin, Kuresh Atahan, Ahmetjan Osman, Zeynure Öztürk, Abdulaziz Erenler, Eyüp Akyol, Yakup Can, M. Ali Engin, Serkan Dinçtürk gibi kişiler görev yapıyor…

 

Sürgündeki Doğu Türkistan Başbakanı Cengiz:

UYGURLARIN TERÖRİZMLE ALAKASI YOKTUR

 

Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Kanun Komitesi’nin Sekreteri Ming Jyenju’nun, Çin’in resmi yayın organı olan “Xelq Geziti” nde yayınlanan makalesinde; “devlet güvenliğinin kesinlikle korunması” ifade ederek, devlet güvenliğini tehdit eden milli bölücülük ve dini radikalist hareketlere karşı sert mücadele edilmesi gerektiğini belirtmiştir. Jyenju’nun makalesinde; “kanuna esasen düşman güçlerinin bozguncu hareketlerine, terrorist hareketlere, milli bölücülüğe ve dini radikal faaliyetlere karşı sert önlemler almaya ve terörizmin kaynaklarını kurutmaya” davet etmektedir… Ming Jyenju’nun makalesinin ardından; ÇHC Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kanun Komitesi Sekreterinin sözlerine değinerek; “Çinliler de terörizmin kurbanı durumundadır. Şsrki Türkistan İslam Hareketi teşkilatına darbe indirilmesinin, uluslararası terörizme karşı mücadelenin mühim bir parçası” olacağını ifade etmiştir. Paris’teki terror olayının ardından Çinli yöneticilerin arka arkaya verdikleri açıklamaları, hür dünya medyasının ve gözlemcilerin ve elbette bizlerin dikkatimizi çekmiştir. Çünkü benzeri durumu “11 Eylül New York Eylemi” sonrasında da görmüştük. Ardı ardına yapılan açıklamalar sonrası Doğu Türkistan’da devlet terörizmi sosyal hayatın her alanında hissedildiğini görmüştük. Paris’teki terror olayı sonrası, Çinli yöneticilerin terörizme darbe vurulması için masum gençlerimize, aydınlarımıza baskı uygulayacağı endişesini taşıyoruz. Çinli yöneticilerin uluslararası terörizmi bahane ederek “mağdur rolünü” oynamaları kabul edilir bir durum değildir.   Doğu Türkistan’da yaşananların terörizmle uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur… Doğu Türkistan’da yerel yöneticilerin keyfi baskısı karşısında hayatta kalma, var olma mücadelesi verilmektedir… Halkımız, dini ve milli kimliğini korumak için mlli direniş sergilemektedir.  İnançlarını yaşamayı talep etmenin terörizmle alakası yoktur… Çocuk doğurmanın; kadınların, kadın doktorlara muayene olmak istemesinin; terörizmle alakası yoktur… Uyuşturucuya karşı çıkmanın, kendi dilinde üniversite eğitimi görmek istemenin terörizmle hiç bir alakası yoktur…

 

 

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: