Türkiye’ye Schengen Imtayizigha Erishti

 

 

 

11402680_1163039617045436_5199396866954026308_nTürkiye’ye Schengen

Brüksel’de AB-Türkiye Zirvesi düzenleniyor. Reuters zirvenin taslak sonuç bildirgesinin, Türkiye’nin yol haritasına uyması halinde Türk vatandaşlarına Schengen vizesinin kaldırılmasını öngördüğünü belirtti.
Reuter haber ajansı zirvenin taslak sonuç bildirgesine ulaştı.
Taslak sonuç bildirgesine göre AB ve Türkiye sığınmacı krizinin aşılmasında artık çok daha sıkı işbirliğine gidecek. Ayrıca AB Türkiye’ye sığınmacı kriziyle mücadele için ilk aşamada 3 milyar euro kaynak sağlamayı planlıyor.
Bunun yanı sıra Türkiye’nin yol haritasına uyması şartıyla Ekim 2016 itibariyle Türk vatandaşlarından Schengen vizesiistenmesine son verilebileceği vurgulanıyor.
Bildirgede ayrıca AB ve Türkiye arasında düzenli zirve yapılması planlanırken, Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakarelerinde yeni başlığın Aralık ayında açılabileceği, önümüzdeki yılın ilk aylarında da diğer başlıkların ele alınacağı kaydediliyor.
Zirvenin açılışında konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB’nin hem Türkiye, hem de bölgedeki mültecilere yardım etmeye devam edeceğini söyledi. Tusk, bu yıl yaklaşık 1.5 milyon insanın yasa dışı yollardan Avrupa’ya girdiğini belirtti.
Davutoğlu: ‘Tarihi bir gün’

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu zirve için gittiği Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Bugün Türkiye’nin AB süreci için tarihi bir gün. Bu yeni başlangıç nedeniyle tüm AB liderlerine teşekkür etmek istiyorum’ dedi. Davutoğlu ardından zirvenin başlangıcında yaptığı açıklamada, ‘Sadece göç konusunu değil, birleşik Avrupa’ emelini ele alacağız’ dedi.
Juncker’in açıklaması

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Brüksel’de yapılacak AB- Türkiye Zirvesi öncesinde Bild am Sontag gazetesine demeç verdi.
Juncker, Türkiye ile yakın ilişkiler kurulmasına önem verdiğini belirterek, “Türkiye ile olan ilişkilerimizi, akut hale gelen mülteci krizinden bağımsız olarak da derinleştirmek istiyoruz” dedi.
AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin iki tarafa da yarar sağlayacağını vurgulayan Komisyon Başkanı, “Türkiye’yi ekonomik alanlar, enerji, hukuk ve insan hakları konularında Avrupa standartlarına hızla ulaşması için desteklersek, bundan hepimiz yarar sağlarız” diye konuştu. Juncker, Türkiye’nin sadece destek değil, saygı da hakettiğini sözlerine ekledi.
Roth’dan basın özgürlüğü vurgusu

Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ise Türkiye’de özellikle basın özgürlüğüne yönelik baskıları eleştirdi.
Federal Meclis Başkan Vekili, Yeşiller Partili Claudia Roth aynı gazeteye yaptığı açıklamada, “Türkiye’de basın özgürlüğü mahkum ediliyor. Demokrasiden uzaklaşılan bu süreç karşısında suskun kalmak bizim çıkarlarımız açısından da dramatik bir tehlikeye dönüşebilir” dedi.
Bugünkü zirvede AB ile Ankara arasında mülteci krizinin çözümüne yönelik ortak bir eylem planı oluşturulması hedefleniyor. AB, Türkiye’den Suriyeli sığınmacıları denetimsiz bir şekilde, doğrudan Avrupa’ya yönlendirmemesini talep ediyor.
Buna karşın AB’nin Türkiye’ye vaadedilen vize kolaylığını daha erken uygulamaya geçireceği, üyelik müzakerelerine hız vereceği ve mülteciler için 3 milyar euro yardımda bulunacağı ifade ediliyor(Deutsche Welle)

Dış basın işte böyle diyor… 
Daha önce İtalya Savunma Bakanı da açıklama yapmış, Türkiye’yi AB’ye almamakla hata yaptıklarını söylemişti.

Türkiye lehine peş peşe gelen bu açıklamaların iki anlamı var; ilki mülteciler, diğeri de IŞİD tehdidi.
AB ülkeleri darda ve bu dar boğazı Türkiye üzerinden aşmayı hedefliyorlar.

Tehdit ortadan kalktığında yine aynı tas aynı hamamın olacağından hiç kuşku yok!
 http://www.sarizeybekhaber.com.tr/dis-haberler-dis-politika-avrupa-birligi/flas-turkiye-ye-schengen-h7701.html

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: