SÜRGÜNDEKI HÖKÜMETIN TOKYO BULUŞMASI SES GETİRDİ

03 Aralık 2015 Perşembe, 23:41
IMG_5989

DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ TOKYO BULUŞMASI

Doğu Türkistan Sürgün Parlamentosu 7. dönem toplantısını Kasım-205’de  Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirdi.

Doğu Türkistan Sürgün Parlamentosu 7. dönem toplantısını Japonya‘nın başkenti Tokyo‘da gerçekleştirdi. Tokyo oturumlarında Sürgün Parlamentosu başkanlık seçimi, Doğu Türkistan sürgün hükümeti seçimi gerçekleşecek. TürkiyeAmerikaKanadaİsveçİngiltereAlmanyaAvustralyaNorveçTayvanMacaristan‘dan hükümet mensubu sürgünde seçilmiş milletvekillerinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda diasporadaki Doğu Türkistanlılar, sürgündeki cumhurbaşkanı, parlamento başkanı ve başbakanlarını seçiyor. Parlamentooturumlarına 53 temsilci katılıyor. Türk-Çin, Japonya-Çin, ABD-Çin ilişkilerinin ele alınacağı toplantıda sürgündeki Doğu Türkistan milli mücadelesinin 5 yıllık stratejik planlaması tespit edilecek. Sürgündeki Doğu Türkistan parlamentosu temsilcileri Japon Parlamentosunu ziyaret etti. Ziyarette MacaristanTayvanKanada ve Türkiye‘den gözlemciler yer aldı. Toplantıda Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan da hazır bulundu. Çin‘de 12 yıl hapis yatan Avustralya vatandaşı Ahmet İgemberdi’nin Cumhurbaşkanı olarak Tokyo buluşmasına katıldı. Sürgün Hükümetinin Başbakanlık görevini Türk vatandaşı İsmail Cengiz sürdürüyor.

 

SÜRGÜNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN BAŞBAKANI’NDAN TOKYO MESAJI

IMG_5825

 

Japonya’nın başkenti Tokyo’da toplanan Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin 7. Dönem Parlamento Seçimleri ve İstişare Toplantısı’nda konuşan Hükümetin Sürgündeki Başbakanı İsmail Cengiz, Tokyo Hükümeti’ni mağdur ve mazlum Doğu Türkistan halkının dert ve davasına sahip çıkmaya davet etti.Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası gazetecilerDerneğinden alınan bilgilere göre, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin hemen yanı başında dünya devleti olan ve sahip olduğu ileri teknoloji ile Japonya’nın varlığının Doğu Türkistan’da yaşayan halkların da teminatı olacağını ifade eden Sürgündeki Başbakan Doğu Türkistan, Orta Asya coğrafyasının kalbi durumunda olduğunu söyledi. Yeraltı zengin kaynakları ve enerji koridoru üzerindeki konumu ile Doğu Türkistan’ın tüm bölgenin geleceğini yakından ilgilendirdiğini, dolayısıyla bölgenin istikrarı için mevcut sorunların çözüme kavuşturulmasının şart olduğunu belirtti. Sürgündeki 43 vekilin katılımı ile Tokyo’da gerçekleştirilen Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti toplantısının açılış oturumuna katılan Çin Demokratik Birliği Başkanı He Jun yaptığı protokol konuşmasında, insanların özgür olma hakkının Allah tarafından tanınan bir hak olduğunu vurguladı. Doğu Türkistan halkının da özgür olma, özgür yaşama iradesinin olduğunu ve şahsen de destek verdiğini belirtti. Açılışta söz alan Ahmet İgemberdi, Sultan Mahmut Kaşgarlı, Ahmetjan Osman ve Hızırbek Gayretullah yaptıkları konuşmalarda, Doğu Türkistan’da insanlık dramı yaşandığını vurgulayarak, hür dünyayı 30 milyon halkın feryadına kulak vermeye davet etti” ifadeleri kullanıldı.

 

SÜRGÜNDEKİ DOĞU TÜRKİSTANLILAR YENİ HÜKÜMETİ TOKYO’DA SEÇTİ

IMG_5825

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlediği 7. dönem parlamento seçimleri ve istişare toplantısı’nda Doğu Türkistan’ın sürgündeki vekilleri, sürgündeki cumhurbaşkanı ile sürgündeki başbakanlarını seçtiler.

Sürgündeki Doğu Türkistan Parlamentosunu oluşturan 60 vekilden 43 vekilin ve Türkiye, Kanadave İngiltere’den 4 gözlemcinin katıldığı seçimlerde, Ahmetjan Osman Cumhurbaşkanı, Kuresh AtahanParlamento Başkanı ve İsmail Cengiz ise Başbakanolarak yeniden seçildi. Hızırbek Gayretullah’ınCumhurbaşkanı Yardımcısı, İlyar Şemsettin’inParlamento Başkan Yardımcısı, M. Ali Engin’inParlamento Sekreteri, Rukiye Turdush’un daHükümet Sözcüsü olarak seçildiği toplantıda SürgünHükümetin Bakanlar Kurulu’nda görev dağılımı şu şekilde yapıldı. Başbakan İsmail Cengiz,Başbakan Vekili Gulam Osman Yaghma, Başbakan Yardımcısı Yakup Can, Dışişleri BakanıAblajan Leylinaman, İçişleri Bakanı Serkan Dinçtürk, Medeniyet ve Maarif Bakanı Mahire Gofur,Maliye Bakanı Yar Mehmet Buğra Hükümet Sözcüsü Rukiye Turdush, Başbakan 1. Başdanışmanı Damian Rahmet, Başbakan 2. Başdanışmanı Abdüsselam Abdusemih. Hükümetin 4 yıllık çalışma programını önümüzdeki haftalarda açıklayacağını ifade eden Başbakan İsmail Cengiz’in görevlendirdiği bakanların dışında, Diplomasiye ve Kişilik Hukuk Komisyonu, Maarif Komisyonu, Teşvikat Komisyonu, Hafsızlık Komisyonu, Yaşlar Komisyonu, Muhacirler ve Mülteciler Komisyonu Başkanlarını da ayrıca atayacağı bildirildi.

GASPIRALI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

1 (18)

İsmail Bey Gaspıralı anısına Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası gazeteciler Derneği’nce organize edilen ‘İsmail Bey Gaspıralı Gazetecilik ve İnsan Hakları Ödülleri’ Japonya’nın başkentiTokyo’da sahiplerine verildi.
National Olypmpics Memoriol Younth Center’de düzenlenen ödül törenine Doğu Türkistandavasının önde gelen isimleri ile akademisyenler ve yazarlar katıldı. İsmail Bey Gaspıralı Gazetecilik ve İnsan Hakları Ödülleri Jürisi “İnsan Haklar Büyük Ödülü” Doğu Türkistan davası ve özellikle insan hakları ihlallerine ilişkin yaptıkları çalışmalardan dolayı Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’ni uygun görmüştü. Hükümet adına ödülü Başbakan İsmail Cengiz aldı. Bu kapsamda İnsan Hakları Ödülü de verdiği bağımsızlık mücadelesinden dolayı Çin’de 12 yıl hapis yatan Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Cumhurbaşkanı Ahmet İgemberdi’ye verildi. Ahmet İgemberdi ödül programında duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadı.
Ahmet İgemberdi ödülünü aldıktan sonra yaptığı açıklamada, “Bizim mücadelemiz kendi vatanında toprağında insanca ve özgür olarak yaşamaktır. Bir insan hakları mücadelesidir.Anadolu insanı bizi hiç bir zaman yalnız bırakmadı” dedi.
İsmail Bey Gaspıralı ödül programında Sultan Mahmut Kasgarlı, Ahmetjan Osman, Nur Mukaddes, İsmail Cengiz, Zaynabidin Abdırashıdov ödüllerini aldı. Yine Tokyo Camii ve Türk Kültür merkezine jüri başarı ödülü verildi.
İsmail Bey Gaspıralı anısına Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan ödül programında yaptığı konuşmada, “Mart 2014 tarihindeBartın’da Nevruz Bayramında kurulan derneğimiz her yıl İsmail Bey Gaspıralı adına ödül programları tertip etmektedirler. 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından zorla işgali nedeniyle Kırım başlığı ile düzenlenen tören bu yıl Doğu Türkistan başlığı ile düzenlenmiştir. İsmail Bey hem bir gazeteci ama aynı zamanda bir insan hakları savunucusudur. Japonya’nın başkentinde düzenlenen bu sade törenle ödülleri sahiplerine ulaştırdık. Buradan İsmail Bey Gaspıralı’yı saygı ve rahmet anarken ‘Dilde Fikirde İşte Birlik’ yolundan yürümeye devam edeceğiz” dedi.
Ödül programında, Kırım Tatar Türklerinin Lideri Mustafa Abdülcemiloğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rafet Cabarov’un mesajları ile Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı’nın mesajları okundu.

IMG_5941

 

Tokyo Camii-Türk Kültür Merkezi’de Japonya’da Türk ve İslammedeniyetinin tanıtılması ve yaşatılması yönündeki başarılı çalışmalarından dolayı Gaspıralı Özel Ödülü İmam Muhammed Raşit Alas’a verildi. Türk halklarını birlik ve dayanışmaya çağıran yayınlarıyla tanınan İsmail Bey Gaspıralı anısına Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği’nce organize edilen İsmail Bey Gaspıralı Gazetecilik ve İnsan Hakları özel ödülü Japonya’nın başkenti Tokyo’da Türk Kültür merkezinde düzenlenen törenle verildi. Tokyo Camii-Türk Kültür Merkezi’de düzenlenen törene cami cemaatinin yanı sıra Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Cumhurbaşkanı Ahmet İgemberdi, Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Parlamento Başkanı Prof. Dr. Sultan Mahmut Kaşgarlı, Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başbakanı İsmail Cengiz ve çok sayıda parlamento üyesi katıldı.
Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan törende yaptığı konuşmada, “Asya’nın bu uzak noktasında başta güzel dinimiz İslamiyeti Japon halkına anlatan bu kurum aynı zamanda Türk medeniyetinin buradaki başarılı bir temsilcisidir. Gaspıralı Türk-İslam medeniyetinin uzak ülkelere ulaştırılmasını savunan bir düşünürdü. Jürimiz Tokyo’daki başarılı çalışmalarından dolayı kurumu ödüle layık gördü. Başta bu camii buraya yapanları anarken Muhammed Raşit Alas’ı başarılı çalışmalarından dolayı kutluyorum” dedi.
Muhammed Raşit Alas’a ödülünü Türk dünyasının önde gelen isimlerinden Hızırbek Gayretullah verdi. Alas ödülünü alırken yaptığı konuşmada, “Bu ödüle bizi layık gördüğünüz için teşekkür ediyoruz. Burada elimizden geldiğince burada tüm insanlara hizmet veriyoruz. Japonlara, Müslümanlara hizmet veriyoruz. Doğu Türkistanlı kardeşlerimize hizmet veriyoruz. Tekrardan bu ödül için teşekkür ediyorum” dedi.

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: