GAUCK: TERÖRÜN DİNİ YOKTUR

thumbs_b_c_dec9ed8081cb9eabaf3735b353f711fa-810x456

Cumhurbaşkanı Gauck, teröristlerin toplumları Müslümanlara karşı kışkırtmayı amaçladığını belirterek, “Uluslararası toplumun yeni yıldaki görevi, teröristlerin serptiği tohumların yeşermesine izin vermemektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, uluslararası toplumun yeni yıldaki görevinin teröristlerin amaçlarına ulaşmasını engellemek olduğunu söyledi. Gauck, başkent Berlin’de görev yapan yabancı misyon şeflerine cumhurbaşkanlığı konutu Schloss Bellevue’da yeni yıl resepsiyonu düzenledi. Burada yaptığı konuşmada, Fransa’nın başkenti Paris’te kasım ayında düzenlenen terör saldırılarına değinen Gauck, teröristlerin aslında oradaki insanların hayat tarzına saldırdığını kaydetti. Gauck, “Uluslararası toplumun yeni yıldaki görevi, teröristlerin insanlık dışı eylemlerle serptiği tohumların yeşermesine izin vermemektir. Bu faillerin gayesi, özgürlükçü toplumları kendi içinde bölmek, Müslümanlara karşı kışkırtmak ve korkuyu yaymaktır” dedi.

“Terörün dini yoktur”

Bundan sonra kamu güvenliğine daha fazla dikkat edeceklerini ancak özgürlükten de vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Gauck, terör örgütü DAEŞ’ten dolayı özellikle Müslümanların acı çektiğini ve DAEŞ’in Müslüman ülkeler tarafından da reddedildiğini hatırlattı. Gauck, “Terörün dini yoktur” ifadesini kullandı. Ayrıca Viyana’da başlayan Suriye Konferansı’na işaret eden Gauck, burada bir çok ülkenin müzakere masasında oturduğunu ve Suriye halkının amaçlarına uygun bir barışçıl çözümün sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: