Çin’in “nükleer ceheneme” Çevirdiği Doğu Türkistan!

Çin’in “nükleer ceheneme” Çevirdiği Doğu Türkistan!

Komünist Çin diktatörü Mao Ze Dung,1956’da Mokova’ya aylar süren bir resmi ziyarette bulunur ve Sovyetler Birliği Lideri Nikita Kroşçev’den kendilerine nükleer bomba yapmaları için teknik yardım talebinde bulunur.Kroşçev bu talebe karşı çıkar ve Mao’ya şöyle der ; ” Sizin nükleer silah yapmanız sizi tehlikeye sokar

Çin’in "nükleer ceheneme" Çevirdiği Doğu Türkistan!

Eklenme: 19 Ocak 2016, 18:04 / Güncelleme: 19 Ocak 2016, 18:11

Bu haber 3.338 kez okundu

İngiltere ve ABD’de nükleer silahlar var. Onlar sizin Nükleer bomba yapmanızı önlemek için bu nükleer silahlarını size karşı kullanabilir.” Mao hiç düşünmeden şu karşılığı verir, ” Kullansınlar,Bizim bundan korkumuz yok.Çin’in nüfusu 600 milyondur.

Nüleer silahlardan 300 milyon kişi  ölürse dahi geri’ye 300 milyon Çinli hayatta kalır.Biz nükleer silah yapma kararımızdan hiç vaz geçmeyeceğiz. Bu bizim için milli bir hedeftir.”der.1960 yılından Soveyetlerin çöküşüne kadar süren ve bazen  bu iki ülkeyi sıcak savaşın eşiğine kadar getiren  Sovyet – Çin  anlaşmazlığı  bu konuşmalardan sonra  ortaya çıkmış olur. 

Sovyet Lideri Kroşçev’den nükleer yardım konusunda umudunu kesen Çin,kendi  başına nükleer  silah yapma çalışmalarına başlar. Nükleer çalışmalarda çalışacak bilim adamları ve çalışanlar için  Doğu Türkistan’ın Lob-Nor bölgesinde Malen adı ile ile bir şehir kurar.
Nükleer silah yapım çalışmalar  16 Ekim 1964’de ilk bombanıın başarılı şekilde denenmesi ile  başlamış olur. En son Ağustos 1996’de yaptığı deneme ile nükleer silah denemelerine son verdiğini resmen açıklar. Çin bu  42 yıl zarfında 13’u yer altında olmak üzere toplam 46 nükleer deneme gerçekleştirir. Doğu Türkistanı nükleer bir laboratuvara çeviren Çin Yüzbinlerce doğu Türkistanlının ölümüne ve sakat kalmasına neden olmuştur. Çin, nükleer silah üretimine 1950’lerde, Sovyetler Birliği’nin yardımıyla başladı. Sovyet yardımı 1960’larda sona erdi, ama Pekin yönetimi, hem ulusal güvenlik kaygılarıyla hem de Çin’in uluslararası saygınlığını sağlamak için nükleer planlarını sürdürdü.
Şu ana kadar gerçekleştirdiği 46 testten ilki 1964 yılında yapıldı. Çin, 16 Ekim 1964’te ilk füzyon, 17 Haziran 1967’de ise ilk füzyon denemesini gerçekleştirdi.
Çin’in 20’si uzun menzilli kıtalararası ve menzilli 13 bin kilometreye ulaşan balistik füze olmak üzere 400 nükleer silaha sahip olduğu belirtiliyor.
Çin, ayrıca 60 orta menzilli füze ve 150 bombardıman uçağına sahip.
Çin, 16 Ekim 1959’da Doğu Türkistan’ın Lop nur bölgesinde ilk nükleer tesisini kurmuş,
Lop Nur , Doğu Türkistanın Tarim Havzası’nda Urumçi’nin 800 km güneydoğusunda yer alır.
Kaynak:Uyghurnet

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: