ÇİN’İN SURİYE’YE 5 BİN ASKER GÖNDERECEĞİ İDDİA EDİLDİ

Uyghur mehbus

ÇİN’İN SURİYE’YE 5 BİN ASKER GÖNDERECEĞİ İDDİA EDİLDİ

Çin Hükümetinin geçtiğimiz günlerde, Çin deniz kuvvetlerine bağlı Özel eğitimli Deniz piyade Birliklerinin Doğu Türkistan’ın Teklemakan çölünde  çol eğitimi ve askeri manevralara tabi tuttuğu bildirilmişti.Bu eğitim ve tatbikatların Çin’in Suriye’deki çatışmalara müdahil olma girişimi ve niyetinin bir göstergesi olarak görülmüştü. Şimdi ise, Çin’in Suriye ile yaptığı bir anlaşma kapsamında Suriye’ye 5 bin asker göndereceği iddia edildi.

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

The European Union Times’ta yer alan habere göre, bu askerlerin Doğu Türkistan’da konuşlandırılan “Sibirya kaplanları” ve Lancjoy askeri bölgesindeki “Gece Kaplanları” özel kuvvetleri gruplarından oluşması bekleniyor.

Rus medyası, Çin askerlerinin Suriye’ye gönderilmesinin Çin Ulusal Meclisi tarafından geçen ay kabul edilen terörle mücadele yasasının bir sonucu olduğunu öne sürdü.

Çin’in bu tür önlemleri, Sincan ismini verdiği Doğu Türkistan’da çoğunluğu oluşturan Uygur Müslümanlarının yurt içinde ve dışında etkinliklerini artırmasından dolayı olabileceği öngörülüyor.

The European Union Times bu haberi “Obama için gece kabusu” olarak sundu.

24 Aralık’ta Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Pekin’de bir araya gelmişlerdi. Görüşmelerin sonunda Çin tarafı Suriye’ye 6,2 milyon dolar yardım tahsis etme kararı almıştı. Wang Yi, Pekin’in gelecekte de Suriye’nin ihtiyaçlarına göre Suriye’ye her türlü yardımı sağlayacağını

Kaynak:DünyaBülteni

About The Eastturkistan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: