‘Çinli işadamı ABD istihbaratına nükleer füzelerin kodlarını verdi’

‘Çinli işadamı ABD istihbaratına nükleer füzelerin kodlarını verdi’

Eski Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun baş danışmanlarından Ling Jihua’nın kardeşi işadamı Ling Wangcheng’in, ABD istihbaratına Çin’e ait nükleer füzelerin kodlarını verdiği iddia edildi.

ABD merkezli The Washington Free Beacon internet sitesinin haberine göre, Ling Jihua yolsuzluktan tutuklandıktan sonra kayıplara karışan ve daha sonra ABD’ye iltica ettiği ortaya çıkan Ling Wangcheng, geçtiğimiz sonbahardan bu yana FBI, CIA ve diğer istihbarat kurumları tarafından ABD’de gizli bir yerde sorgu altında tutuluyor.İnternet sitesinin ulaştığı ABD’li kaynaklar, Ling’in Çin’e ait nükleer silahların kullanımıyla ilgili prosedürün detaylarını, saldırı için nükleer silah hazırlama sırasındaki aşamaları, nükleer silahların kodlarını ve Pekin yönetimi ile ilgili gizli bilgileri ABD istihbaratına verdiğini ifade etti.

‘ELİNDE 2 BİN 700 GİZLİ BELGE VAR’

Ling Wangcheng’in elinde 2012-2015 yılları arasında ağabeyinden aldığı 2 bin 700 gizli belge bulunduğu belirtilen haberde şu ifadelere yer verildi:

“Tahminen belgeler, Ling Jihua’nın tutuklanmasını engellemek amacıyla kullanılacaktı. Ağabeyinin yakalanmasının ardından Ling Wangcheng, California’daki evinde sakladığı belgeleri partiler halinde FBI’ya vermeye başladı. Çin yönetimi, Ling’in iadesi için ABD ile görüşmeler yürütüyor ancak girişimler şu ana kadar başarısız.”

Rusya ve Çin'in Akdeniz'de gerçekleştirdiği 'Deniz İşbirliği 2015' adı verilen ortak tatbikat sırasında  Moskova isimli muhafız füze kruvazöründe yapılan kimyasal silahlara karşı savunma tatbikatı
© SPUTNİK/ THE PRESS SERVİCE OF THE MİNİSTRY OF DEFENSE OF THE RUSSİAN FEDERATİON

OĞLU FERRARİ SÜRERKEN ÖLDÜ2012’ye kadar yıldızı yükselen Ling Jihua’nın oğlunun Pekin’de Ferrari sürerken ölmesinin ardından bu konu Çin Komünist Partisi için utanç konusu haline gelmiş ve Ling, partiden ihraç edilmiş ve siyaset arenasında gözden düşmüştü.

Ling, Temmuz 2015’ten bu yana yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle cezaevinde yatıyor.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/asya/20160205/1020693126/cinli-isadami-abd-istihbaratina-nukleer-fuzelerin-kodlarini-verdi.html#ixzz3zQ1uQkyz

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: