İşgalcı Çin hükümetinin Doğu Türkistan Türklerine uygulamakta olduğu keyfi tutuklama, yargısız infaz, Uygur Türklerinin dil, din ve diğer kültürel haklarını gasp etme siyasetini Kinma Yürüsine Acil Duyuru!

Flag_of_Eastern_Turkistan
İşgalcı Çin hükümetinin Doğu Türkistan Türklerine uygulamakta olduğu keyfi tutuklama, yargısız infaz, Uygur Türklerinin dil, din ve diğer kültürel haklarını gasp etme siyaseti doruk noktasına çıkmış durumdadır. Bununla yetinmeyip Çin’in bu sene yürürlüğe soktuğu “Terörizme karşı mücadele yasası” ve “Yurt Dışındaki Teşkilatları Yönetme Yasası” ile yurt dışında Doğu Türkistan Milli mücadelesini yürütmekte olan baskı siyasetini arttırmakta.
Bildiğimiz gibi Çin Halk Cumhuriyeti BM İnsan Hakları Kuruluna üye 53 devletten biridir. Çin BM’deki bu haklarından yararlanarak, BM’deki insan hakları toplantılarında Uygur ve Tibetlerin konuşma haklarını ellerinden alarak, BM’deki gözlemci statüsünü kaldırmaya çalışmakta. Her yılı BM İnsan Hakları Genel Kurulunda Uygur Türklerinin sesini dünya devletlerine iletmekte olan Dünya Uygur Kurultayının BM’de katılmakta olan etkinliği ciddi tehdit altındadır. Çin’in bu tehditini yok etmek önümüzdeki en önemli görevlerden biridir.
Bu sene 13 Eylülden 30 Eylül tarihine kadar devam edecek olan İnsan Hakları Genel Kurulunda Çin’deki insan hakları ihlalleri masaya yatıralacaktır. Bu toplantıda Doğu Türkistan sorununu gündeme getirmek davamızın acil ihtiyacıdır. Mart 2017 Tarihinde BM İnsan Hakları Kurulu seçimi olacak, bu seçimde Çin’in üyeliğini iptal ettirmek için mücadele etmeliyiz.
14102305_1559087607450159_8334045948236725891_n (1)
Bu amaçla Dünya Uygur Kurultayı ile Uluslararası Tibet Hareketi, Dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet göstermekte olan Sivil Toplum Kuruluşlarını seferber ederek 16 Eylül 2016 Tarihinde Cenevredeki BM binasının önünde büyük gösteri düzenlemeyi kararlaştırmışlardır. Gösteriye Avrupa devletlerinde faaliyet göstermekte olan Uygur, Tibet, Türk ve diğer İnsan Hakları Teşkilatları katılacaktır. Gösteriye 3000 ile 5000 arasinda kişinin katılacağı beklenmektedir.
Gösteriye Avrupadaki bütün dostlarımızın katılmasını, ülkesinin bağımsızlığını arzu eden bütün Uygur ve diğer Türk soylu kardeşlerimizin katılmasını arzu ederiz. Katılamayanların maddi bakımdan yardım etmesini istiyoruz.
Türk İslam toprağı olan Doğu Türkistan’ın özgürlüğü için sağladığınız katkıdan ötürü şimdiden teşekkür eder, allah razı olsun diyoruz.
Dünya Uygur Kurultayı

31 Ağustos 2016

— at Uyghuristan Kultur Zentrum e.V.

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: