YAPÇAN TERÖRİST DEĞİL, ÖZGÜRLÜK SAVAŞCISIDIR

11097_455386391269258_7584251139139249125_n (1)

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Abdulkadir Yapçan’ın 40 gün süreyle tutuklanarak cezaevine konulması, diasporada özellikle Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlıları üzüntü ve endişeye sevk etmiştir.
Pekin yönetiminin 14 yıl sonra güncelleyerek hazırladığı “kırmızı bülten” ile iadesini talep ettiği Doğu Türkistanlı dini alim ve kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan hakkındaki “bölücü ve terrorist” suçlaması, tamamen iftiradan ibarettir.
Çünkü Abdulkadir Yapçan 2001 yılından bu yana Türkiye’de BM Yüksek Komiserliği’nin bilgi ve denetiminde 15 yıldır mülteci statüsü ile ikamet etmektedir. Dolayısıyla Çin’den 4 bin km uzaklıkta Çin’I parçalama eyleminde bulunması veya terrorist eylemleri organize etmesi mümkün değildir.

 

14441039_1590151637677089_5993677237579357909_n
Yapçan’ı Çin karşıtı, komünizm ve rejim karşıtı “muhalif unsur” olarak nitelendirmek mümkündür Ancak O’nu “Çin’I bölmek ve parçalamak” ile itham etmek yanlıştır. Yapçan dava adamıdır, mücadele adamıdır. Yapçan’ın Çin’I parçalama, Çin’I bölme derdi veya niyeti yoktur.
Yapçan’ın tek bir hedefi vardır, o da; 1949 yılından bu yana Komünist Çin işgalindeki Doğu Türkistan bölgesinin bağımsız bir ülke olmasını görmektir… Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti olarak; bir insanın mensubu olduğu halkının özgürlüğü için mücadele etmesinin “suç” değil, tam aksine bir “hak” olduğunu düşünüyoruz.
Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti olarak; Yapçan’ın her türlü güvenlik unsurunun denetimi altında, Çin’den binlerce kilometre uzakta İstanbul’da verdiği “demokratik hak mücadelesi”ni terrorist bir hareket olarak tanımlamanın, kelimenin tam anlamıyla insafsızlık olduğunu; Mahkeme ve Savcılığın yeni bir karar alarak hayatını milletine adayan Abdulkadir Yapçan’ı serbest bırakacağı ümidimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.
Bu arada Çin yönetiminin piyasaya sunduğu ve Türkiye’deki Doğu Türkistan faaliyetlerini itibarsızlaştırmayı amaçlayan, Pensilvanya talimatlı “çakma sürgün hükümet” konusunda da Türk kamuoyunu uyarmak istiyoruz. Ekim 2016, Toronto, Kanada

 


İSMAİL CENGİZ
Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti
Başbakanlık Ofisi Enformasyon Dairesi

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: