Çin, Doğu Türkistanı cehenneme çevirdi

Çin, Doğu Türkistanı cehenneme çevirdi

Çin’in geçtiğimiz aylarda Urumçi’ye naklen atadığı işgal yönetiminin başı Doğu Türkistan’da zulmetmeye devam ediyor.

09 Ekim 2016 Pazar 18:58
ÇKP.’nin naklen gelen Diktatörü Çin,daha önceki yıllarda  Tibet’teki baskı.,zulüm,etnik asimilasyon.dini ve ırkı soykırım tecrübelerini yeni görev yeri Doğu Türkistan’da da aynen uygulamaya başlamıştır. ÇKP. iktidarının yeni Diktatörü Faşist Almanyasının NAZİ uygulamalarını anımsatan icraatları ile Doğu Türkistan’ı adeta “ Fani Alemin Cehennemine “ Çevirdiği görülmektedir.

1. Başkent Urumçi’de her 300 Metre’de bir Polis Kontrol Noktası

Son yıllarda ana cadde ve kavşakların yer aldığı sokak başlarındaki Polis kontrol naktalarında görmeye alışık olduğumuz Çin işgal polis ve askerlerine ek olarak, yeni Diktatör Çin’in direktifi ile güvenlik tedbirlerini bir kat daha daha yüksettiiği görülüyor.
Bu yeni tedbirlerin başta geleni ise, her 300 mt.aralığında inşa edilen iki katlı sabit Polis kontrol noktalarıdır.
Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da ve uluslar arası toplumda yaptığı propagandalarda bu Sabit kontrol noktalarını kurmalarınıdaki esas amaçlarının “Bölge’deki Evlerin Haftalar boyu açık kalsa dahi, Hırsız Girmeyecek Duruma Getirmek” olarak açıklanıyor. Çin işgal yönetiminin bu söylemleri tamamen yalan ve Müslüman Uygur Türklerinin ve uluslar arası toplumun gözünü boyamakatan başka bir şey değildir.
Aslında Kul Hakkının ne olduğunu çok iyi bilincinde olan ve buna göre davranan Müslüman Uygur Türkleri gerçek Hırsız’ın Kim olduğunu bilmiş olsa da,Siyasetin Yasalardan daha üstün kabul edildiği ve ona göre davranıldığı Doğu Türkistan’da
Üstelik ne zaman nerede ve nasıl ve ne şekilde başına gelebilecek iftira ve töhmetlerden korktuğu için bu yalan propagandalara cevap verme imkanınıdan kendilerini kaçırmak mecburiletinde hissetmektedir.
Gerçekte ise, hakiki hırsızlar Çin Komünist partisi’nin bölgedeki asker ve polisleridir.Çin işgal yönetimi aslında bu 2 katlı sabit yeni kontrol noktalarını kurmalarındaki gerçek niyet ve amacı şudur; Aşağılık ve sinsi yalan ve aldatmacalar ile işgal ettiği Doğu Türkistan’da İşgalcı Pekin yönetiminin bu topraklardaki manfaat ve çıkarlarını korumak içindir. İşgalci Çin yönetimi’nin bu sinsi yalanları ise, gerçek hırsızın kendisini kurtarmak için masum her hangi bir kimseye Hırsız iftırası atarak ortalığı velveleye vererek kendisini kurtarma çabasını andırmakatadır.
Ancak 68 yıldan beri özgürlük vee bağımsızlıkları için ömertce ve mertçe kan bedeli ödeyegelmekte olan Doğu Türkistan Türkleri Çin’in böyle yalanlarına ve sinsi aldatlamalırana adeta gündelik hayatın normal bir parçası nazarı ile bakmakta bu aşağılık ve rezil uygulamaları nefret ve gazap hisleri ile izlemektedir.


2. Bu  Faşist Uygulamalardan  Çinli göçmen  Çingniyen dahi    Bizar olduğunu açıklamıştır.

Doğu Türkistan’daki Çinli işgalcıların bu yeni uygulamaları başkent Urumçi ile sınırlı olmayıp,bütün ülke çapında daha çok Müslüman Uygur Türklerinin çoğunluk olarak yaşadığı bölgelerde de yürütülmeketedir.Bu yeni uygulamalardan Müslüman Uygurlar ve Kazakalar şikayetçi olmayıp,bu topraklara  demografik assimilasyon amacı ile getirilip yerleştirilen etnik Han Çinlisi göçmenler de nasibini almaktadır.

Bunlardan  biri de Urumçi’nin Çince adı Vieboo semtinde oturan Çing Niyen adlı bir Çinli göçmendir. Bu Çinli göçmen muhabire ÇKP.iktidarının Urumçi’deki bu insanlık dışı uygulamalarından bizar olduğunu açıklamış ve Çinli  yönetici soydaşlarına binlerce lanet okumuştur.

Bu uygulamalar Kazak Türklerinin meskun bulundukları Altay ve Çöçek  bölgelerinde de sıkı şekilde  uygulandığı ve bu vilayetlerde  yol kontrollerinin daha sıkı aralıklarla yapılımakta olduğu ve halkın tehdit edildiği ve korku salındığı bildirilmektedir.

3.Urumçi – Altay Yolu’ndaki(Caddesindeki) Polis Kontrol Noktası  
Çin işgal yönetiminin Urumçi’ye yeni atanan ve Tibet’te yaptığı kanlı icraatları ile ünlenen Çin faşizminin Doğu Türkistan’daki yeni Diktatörü köy, kasaba,ilçe ve il bazında büyük propaganlarla güya ülkenin emniyet ve güvenliğinin daha iyi sağlanabilmesi için yeni polis adayları kabl edileceğini açıklamıştır.

En az Tekenik Lise ve Üniversite mezunlarının kabul edileceğini açıklamış ise,yeterli aday bulunamamıştır.Bunun üzerine yeni aldığı bir kararla Polis adaylarının öğrenim seviyesi Orta Okul’a kadar inidirilmiştir.

İşsizlik ve aşsızlıktan bunalıma düşen ve Çin’in baskı zulüm ve etnik ayırımcı uygulamalarından dolayı psikolojik travma geçiren zavallı Müslüman Uygur gençleri çaresizce İşgalciların bu sopalı Polis_bekçiliğine aday olmak zorunda kalmaktadırlar. İşgal yönetimi bu Uygur Yardımcı Polislere asla güvenmedikleri için silah veya kendilerini zanlılardan korumak için her hangi bir araç veya alet vermemektedir. Polis eğitiminden sonra ellerine uzun bir sopa tutuşlarak “Sopa İle Silahlandırmaktadırlar.

Bu Sopa ile silahlandırılan Yardımcı Polislerin temel forksiyonel görevi ise, şu şekilde belirlenmiştir ;

  1. İşgalcıların sabit polis kontrol noktalarındaki güvenlik kameralarını izlemek ve bu suretle kendi kardeşlerini baskı altında tutmaktır
  2. İşgal yönetimi 2015 yılından başlayarak kimlik ibrazı ile telefon almak ve kullanmayı uygulamaya koymuştur.Bu sopalı yardımcı Polislerin bir diğer görevi de dileği veya şüphelendiği her hangi kişinin teleonuna el koymak ve kontrom etmek yetkisi verilmiştir.
  3. Sopalı Polislerin bir diğer görevi ise. Sopa  ve tokmak silahları ile sürekli olarak sorumluluk bölgesinde devriye gezmek ve halka tehdit ve şantaj yapmak ve korku salmaktır.
Kaynak:UYHAM
HABER YORUMLARI (5)
  • yücel TanayÇİN, BATI İLE ORTAK İSLAMFOBİ ALGISINI KULLANARAK MÜSLÜMAN UYGURLARI VURUYOR New York Times başta Batı’nın önde gelen medya organları “Doğu Türkistan” ismini sadece “küresel çapta düzenlenen bombalı eylemlerle” veya “Terörizmle Mücadele” kapsamında değerlendiriyor. Bu küresel medya Çin yönetimi’nin Uygurlara karşı yürüttüğü baskı,zulüm etnik ayrımcılık ve dini ve ırkı soykırım uygulamalarına karşı “kör-sağır-dilsiz” bir tavır sergiliyor. Bu durum ise, küresel medyanın insan hakları noktasında sahip olduğu iki yüzlü, samimi olmayan ve çifte standardlı tutumunu açık ve net olarak gözler önüne seriyor. Bu tutum dahi tek başına batı’nın olay İslamo- Fobi Algısı ve İslamı toptan Suçlama ve Düşman ilan etme noktasında Çin ile hemfikir oldukları gerçeğini akıllara getiriyor. Çin,batı’nın İslamfobi algısını çok iyi kullanmakta veÇin tipi Maozimin islan karşıtlığı ve düşmanlığını Çin devlet terörü uygulayarak ve bu batılı ortaklıkları üzerinden Müslüman Uygur Türklerini vurmaya devam etmektedir. http://www.uyghurnet.org/39226-2/

https://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/imprisoned-chinese-minority-scholar-given-human-rights-award/2016/10/11/17e67300-8f6c-11e6-bc00-1a9756d4111b_story.html

About The Eastturkistan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: