Qutluq Bolsun: Şavkat Mirziyoyev Özbekistan Cumhurbaşkanı seçildi

Özbekistan‘da yapılan cumhurbaşkanı seçimini, ilk sonuçlara göre Liberal Demokrat Parti adayı Şavkat Mirziyoyev yüzde 88,61 oy alarak kazandı.

coat_of_arms_of_uzbekistan-svg1

Özbekistan Merkez Seçim Komisyonu, ülkenin geçici Cumhurbaşkanı ve Başbakanı, Liberal Demokratik Partisi’nden aday gösterilen Şavkat Mirziyoyev’in, 4 Aralık’ta gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 88.61 oy oranıyla seçimi kazandığını açıkladi.

mirziyoyevdı.

Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Mırza Uluğbek Abdusalomov, Taşkent saatiyle 16:00’da düzenlenen brifingde Mirziyoyev’in toplam oy sayısının 15 milyon 906 bin olduğunu ve bu rakamın seçime katılanların yüzde 88.61’ini oluşturduğunu kaydetti ve ‘Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçimleri üzerine’ kanunu’nun 35’inci maddesine binaen Mirziyoyev’in Cumhurbaşkanı olarak seçildiğini duyurdu.

Seçimin favorisi olarak gösterilen Şavkat Mirziyoyev, 24 Temmuz 1957’de Djizak’da dünyaya geldi. Farklı dönemlerde Cizzah ve Semerkant Valisi olarak görev yaptı, 2003 yılından Eylül 2016’ya kadar Özbekistan Başbakanı görevini yürütüyordu. Kerimov’un vefatından sonra ise Senato tarafından ülkenin geçici cumhurbaşkanlığı görevine getirildi.

 

 

 

http://www.kazakistan.kz/mirziyoyev-ozbekistan-cumhurbaskani-secildi/

About Republic Of East Turkistan
Official Website of Eastturkistan Republic

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: