KIZIL ÇİN’İN ” RESMİ DEVLET RÜŞVETİ ” BEYAZ SARAYI DE ELE GEÇİREBİLECEK Mİ?

Memtimin Hezret

Mehmet Emin HAZRET

Yakınlarda ABD başkanı Donald Turump’ın damadı Jared Kushner ile Çin’in  ölen eski lideri Deng Xiaopeng’in damadı Vuşiaohuy(吴小晖) büyük bir ticaret anlaşması  imzalamak için masaya oturmuştur.  Vuşiaohuy Çin’in Anbang sigorta (安邦保险) şirketinin CEO’u. Anbang  sigorta’nin Çin’in 31 eyaletinde 1000 den fazla temsilciliği olan ve 20 milyon kurumsal Firmaya hizmet veren dev bir şirkettir. Şirketin yurt dışında da büyük yatırımları bulunmaktadır. Mal varlığının  800 milyar yuan ( 120 milyar dolar) dir.  Eğer sizde Çin’de Komünist Parti üst yöneticisi  ailesi  üyesi  iseniz,  sıfır sermaye ile böyle birden bire zengin olma şansınız her zaman vardır.  Deng’in damadı ile Turump’ın damadı arasındaki ticari  ve ekonomik ilişkiler  Trump’ın başkanlık kampanyası’nen zirvede olduğu  2016 yılında  başlamıştır. Trump başkan seçildikten sonra  bu damat işa damları arasındaki ekonomik ilişkiler ve karşılıklı görüşmeler birden hızlanmıştır.  Çin devlet başkanı Şijinpeng ABD ziyareti öncesi Jared Kushner ile Vuşiaohuy arasındaki  ekonomik görüşmeler  6.7 Milyar dolar tutarındaki  bir  antlaşma  ile sonuçlanmıştır.  Trump’ın damadı 750 milyon dolar  karşılığında,  Deng’in damadından 7.2 milyar dolar tutarındaki şirket hissesinin   %20’lik hissesini   satın aldı.  Aslında Deng’in damadınin   sattığı %20 Şirket  hissenin gerçek değeri ise 1.44 milyar dolar idi. Çin’in ölen eski Lideri Deng’in damadı  yeni ABD.başkanının damadına çok kısa  bir süre içerisinde  ona hayal bile edemeyeciği büyük  miktarda para kazandırmıştır. Bundan sonra daha fazlasını kazandıracağı kesindir. Pekin yönetimi  bu ticaretten büyük miktarda zarar etmesine çok sevinmiş durumdadır. Çünkü, Trump’ın damadına büyük paralar kazandırarak onun  yakın dostluğunu kazanmak ve bu suretle Bay damadı  etkilemek, sonuçta Trump’ı etkilemek demektir. Bu ticari alış verişte Deng’in damadı Vu, iş adamı sıfatı ile öne çıkmış gözükse de, asıl  perde arakasındaki oyun kurucu  Çin’in  Washington Büyükelçisi Suy Tiankey (崔天凯) olmuştur. Çin’in ABD.Büyükelçisi Suy Tiyankey Pekin  yönetimi tarafından  özellikle yeni Başkan Trump ve onun ailesi ile çok  yakın ve samımı ilişkiler kurmak için özel görevlendirilmiş bir isimdir. Damat Jared Kushner’in eşi ve Trump’ın kızı olan  İvanka’nın  Çin’in geleneksel yeni yıl bayramı dolaysiyle  Çin Büyükelçiliğine giderek  kutlama törenlerine katılması  ve Şijinpeng’in ABD ziyaretinin öne alınmasında önemli rol oynadığı  ileri sürülmektedir.  Uzmanlar, iki ülke arasındaki  bütün bu  olağanüstü yeni  gelişmelerde Çin’in  ekonomik ilişkiler noktasında sağladığı avantaj ve büyük karların önemli etkisi  olduğu kanısındadırlar.

Trump’ın damadı Jared Kushner Beyaz saray’a Kayınpederi’nin  resmi danışmanı olarak atanmıştır. Jared’in eşi İvanka  ise,zaten daha önceden Beyaz sarayda resmi görevli olarak çalışıyordu. Başkan Trump’in kızı ve onun eşi  ( kızı ve  Damadı) birlikte  devlet işlerinde her zaman babalarının hizmetinde olacaktır. Çin, demokratik ülkelerde kurumları satın alamayacaklarını  çok iyi bilmektedir. Ancak, şahısları satın almada tarihi  deneyim ve tecrübeye sahiptir. Çin, bir çok ülke liderlerinin aile çevrelerine ticari avantajlar ve çıkaralar  sağlamak sureti ile o ülkelerin siyasetini kendi lehine etkileme  noktasında  çok önemli başarılar elde etmiştir. Çin’de kök salan yolsuzluk kültürü, maalesef ABD gibi demokrasisi en gelişmiş ülkelerin demokrasisinin işlemesini bile sekteye uğratma potansiyeline sahiptir. Küçük Bush’un kardeşi Jeb Bush da zamanında  Çin yönetimi tarafından el altından Pekin’de milyarder yapılmıştı. Jeb Bush ABD’de başkanlık  seçimine adaylığını koyduğunda Çin’deki bir şirketin  ona 1,3 milyon dolar bağış yaptığı  haberi medyaya sızmış ve bir haylı yankı yapmıştı.

Çin’in  devlet kontrolündeki dev  şirketleri, sahip oldukları büyük sermayeleri kullanarak özellikle batı ülkelerinde şirket satın alma yarışı içindedirler. Çin 2016’de dış ülkelerde  toplam 11 bin 409 şirket satın almıştır. Bu şirketleri satını alırken ödediği para  miktarı ise,  770 milyar dolar gibi dev rakama ulaşmıştır. Çin yönetimi satın aldığı Şirketler zarar etse de bundan hiçbir zaman şikayetçi değildir. Çünkü,satın aldıkları bu Şirketleri kullanarak o ülke liderleri ile   bu ülkelerin politikalarına etki  edebilecek ve  siyasetlerini  yönlendirebilecek etkili kişileri satın alma hedefi için   özel  olarak görevlendirilmiş kişiler bulunmaktadır.  Çin’deki  ÇKP.iktidarının  Kızıl milyarderleri içerisinde  Dengşiaopeng’ın damadından başka Çin  Halk Kurtuluş Ordusu’nda çok etkeli mevkilerde bulunmuş eski bir  komutan olan  General Çinyi’nin oğlu Çinşiaolu(陈小鲁), eski başbakan Zhu rungji’in oğlı Zhuyunlay(朱云来), Eski devlet başkanı Hujintao’un oğlu Huhayfeng(胡海峰), eski başbakan Venjiabao’un kızı Venruchun(温如春) ve diğerleri başı çekmektedir.  Bugünlerde büyük miktarda  döviz sıkıntısı çekmekte olan  Çin’de bütün bu dev rüşvet alış verişleri ceriyan ederken ÇKP.Diktatörlerinin bu Kizil kapitalıst Liderlerine kimse dokunmamaktadır. Ancak, Türkiye’den mal almak için 5 bin dolar parayı beraberinde getirmek isteyen Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri    Urumçi havaalanında  aramaya tabi tutulmakta ve üzerinde bulunan paralar “döviz kaçakçılığı”  ithamı ile gasbedilmektedir. Daha sonra ise,kaçakçılık suçundan tutuklanarak  ceza evine  kapatılmaktadır.

Çin’de  bugünlerde ciddi manada döviz sıkıntısı söz konusu iken ve Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da  durum bu kadar vahim iken, yüz milyarlarca dolar harcayıp yurt dışında şirket avına çıkan Çinli kızıl kapitalistlerin amacı ne olabilir?

Çin’in  son yıllardaki müthiş  mal üretimi ve bu malların ihracatından büyük miktarda doviz girdisi olmuşutur. Ancak,Çin’in eline geçen bu   sıcak paralar ilk önce kadim ve geleneksel Çin kültürünü çürüterek yok eden bir  virüse dönüşmüştür. Pekin’in eli  bugünlerde ABD başkanı Donald Trump’a kadar uzanmıştır. Dönüşerek Yozlaşmış Çin kültürü ile “ Ambalajlanmış “ ABD.doları  adındaki  bu yeşil renkli virüsler kasırgası uygar dünyanın demokrasi kültürünü zehirlemeye,  aynen Çin’de olduğu gibi onu de yozlaştırmaya yönelmiştir. Dünya  Çin’in ürettiği ve dünya’ya ihraç ederek  yaymak istediği bu  “ Çin Virüsü” Salgının dan kendini koruyabilecek mı?

ÇKP.diktatörlüğündeki Çin  yönetiminin resmi Devlet Rüşveti, Beyaz Sarayı de  ele geçirebilecek mi?

Biz   bundan sonra da bu  yöndeki bütün  gelişmeleri  dikkatle takip etmeyi  ve gözlemlemeyi devam ettireceğiz.

 

 

http://www.uyghurnet.org/cin-devlet-rusveti-beyaz-sarayi-ele-gecirebilecek-mi/

 

 

About The Eastturkestan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: