DOĞU TÜRKİSTANLI UYGUR TÜRKÜ BARIŞ EYLEMCİSİ OSMAN TURAN ANKARA’YA ULAŞTI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Komünist Çin’in işgal altındaki Doğu Türkistan’da Çin baskı,zulüm,etnik ayırımcılık ile dini ve ırkı soykırım uygulamalarına protesto etmek ve Çin’in sadece Doğu Türkistan’da uygulanmak üzere çıkardığı ve İslam dini ile Uygur  Türklerinin şahsında islam dinine topyekün savaş anlamına gelen 01 Nisan  2017  Aşırılık ve Terörle Savaş yasasını kamu oyuna duyurmak ve farkındalık yaratmak için yaya olarak Antalya’dan Ankara’ya doğru  yollara düşen Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Osman Turanı bugün  sabah saatlerinde Ankara’da ulaştığı bildirildi.

Uygur Türkü Barış Eylemcisi Turan Anıt Kabir’de Atatürk’ün Huzurunda 

Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Barış Eylemcisi Osman Turan Ankara’ya ulaştıktan sonra sabah saatlerinde ilk olarak TÜrkiye Cumhuriyeti devletimizin Kurucusu  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’un Anıt kabir’deki mezarına  ziyaret etti ve mozolesine giderek dua etti. Anıtkabir çıkışı hatıra fotoğrafları de çekerek basın ile paylaştı.


MHP.Lideri Alarslan Türkeş’in Mezarını Ziyaret ederek Dua Etti
Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Osman Turan daha önce açıkladığı gibi Ankara’da 03 Mayıs Türkçüler Bayramı’nda ilk olarak MHP.Kurucu Genel başkanı ve Dünya Türklerinini Başbuğu ve mazlum Doğu Türkistan Türklerinin gerçek hamisi ve Atası merhum Alparslan Türkeş’in Ankara Beştepe’de bulunan mezarını ziyaret etti ve dua etti.


MHP.Genel Başkanı Dr.Devlet Bahçeli Uygur Eylemci Osman Turan’ı Kabul Etti
Antalya’dan MHP.İl Teşkilatı tarafından himaye edilip Ankara’ya uğurlanan ve yol güzergahı olan Burdur,Afyonkarahisar ve diğer ilçelerde de MHP.İl ve İlçe Teşkilatları tarafından karşılanan ve misafir edilerek yolcu edilen Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Barış Eylemcisi Osman Turan’i bu kez Ankara’da MHP.Genel Başkanı Dr.Devlet Bahçeli tarafından kabul edildi.MHP.Genel Merkezi’nde gerçekleşen bu kabul’de Uygur Türkü Aktivist Osman Turan Dr.Devlet Bahçeli’ye Al ve Gök bayrak, Doğu Türkistan Lideri merhum İsa Yusuf Alptekin ile merhum Alparslan Türkeş’in kucaklaşarak görüşme anını gösteren bir resmi ile Dr.Delet Bahçeli’nın Gökbayrak ile birlikte çekildiği bir portseni ile kendi yazdığı şiirlerini içeren bir levhayı kendisine takdim ettiğini bildirdi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi’ne konuşan Uygur Barış Aktivisti Osman Turan MHP,Genel Bahçeli’nin kenedisini bu barşıçıl eyleminden dolayı Boskurt işareti yaparak kutladığı ifade etti ve kabul etmesinden dolayı çok gurur duyduğunu ve çok mutlu olduğunu belirterek şunları söyledi ; “ Sayın MHP.Genel Başkanımız Dr.Bahçeli bizi çok samimi ve içten karşıladı.Kendisine özellikle minnet ve şükranlarımı ifade ettim.Antalya’dan bu barış eylemine başlarken,MHP.İy Başkanı ve Teşkilatı bana sahip çıkımış ve beni uğurladı.

Geçtiğim bütün yol güzergahlarında yine MHP,İl Başkanları ve Teşkilatı beni karşıladı misafir etti ve Doğu Türkistan davasına destek verdiler.Bunun için de kendisine ayrıca şükranlarımı arz ettim. Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarını anlattım.b Beni ilgi ile dinlediler.Güzel sözleri ile teselli ettiler.Kendilerini çok teşekkür ederim.şeklinde konuştu.


MHP.Genel Bahçeli Doğu Türkistan Gündemimizde ve Yakından Takip Ediyoruz
MHP.Genel Başkanı Dr.Devlet Bahçeli de kabulde yaptığı konuşma’da kendisinin 2002 yılında Doğu Türkistan’ı ziyaret ettiğini hatırlattı ve orada kucağına alarak ilgilendiği Uygur çocuğun bugün bir genç kız olarak büyüdüğünü anlattı ve kendisini Türkiye’ye davet ettiğini ve kendisi ile o tarihten beri sürekli ilgilendiğini belirterek şunları söyledi.

“ Biz Doğu Türkistan’ı ve orada olup bitenleri sürekli takip ediyoruz.Doğu Türkistan bizim ecedatlarımızın dolayisiyle bizlerin de ata yurdumuzdur.Manevi olarak bu toprakalar bizi yakinden ilgilendirir.Orada yaşayan Soydaşlarımızın kendi ana vatanlarınıda temel insan hak ve hukukuna sahip olarak huzur içinde yaşamaları en büyük temennimizdir.Elimizden geldiğince ilgilenmeye gayret ediyoruz.Olup bitenlerin hepisinin farkındayız. Biz bu konuda çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Kabul’de Dünya Uygur Kurultayı Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Ün.Öğretim Üyesi Doç.Dr.Erkin Emet, Uygur Tv.Yapımcısı Recep Ateş ve DOğu Türkistanlı gazeteci yazar ve aktivist Mirkamil Kaşgarlı  de  de hazır bulundu.
Uygur Türkü Barış Eylemcisi Osman Turan yarın 04 Mayıs Perşembe günü AK paratı genel merkezi’ni ziyaret edecek ve görüşmelerde bulunacak.

 http://www.uyghurnet.org/dogu-turkistanli-uygur-turku-baris-eylemcisi-osman-turan-ankaraya-ulasti/

About The Eastturkistan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: