ÇİN,BU KEZ KAZAK TÜRKLERİNE DE BASKI,ZULÜM VE SOYKIRIMA BAŞLADIĞI BİLDİRİLİYOR

كوچا چارلاۋاتقان خىتاي قوراللىق كۈچلىرى. 2014-يىلى 3-مارت، قەشقەر.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da Kardeş Türk halklarının birlik ve beraberliğini bozmak ve birleşmelerini önlemek için sinsi uygulamalar yapıyor ve Uygur Türklerine her türlü baskı ve zulmü yaparken Kazak,Kırgiz,Özbek,Tatar ve diğer Müslüman Türk halklarına baskı ve zulümde bazı ayıracılıklar tanımakta idi.  Çin’in bu sinsi ve ayrıcalıklı uygulamalarının esas amacının ise “Uzaktaki Düşman’ın Yardımı ve eli ile yakındaki Düşmanı Yok Etmek” taktiği ile açıklanıyordu. Ancak,bütün bu sözde ayrıcalıkların tamamen sinsi bir aldatmaca ve tezgah olduğu  günümüzde tüm çıplaklığı ile açığa çıktığı bildiriliyor.

Altayda yaşayan Kazak Türkleri resimleri ile ilgili görsel sonucu
Kazak Türklerinin Yaylaları Etnik Çinli Göçmenlere Zorla Veriliyor
Sözde İli Kazak Özerk Bölgesi(Gulca’dan)’nden gelen görgü şahitlerinin Merkezi’ mize ilettiği bilgilere göre işgalcı Çin yönetimi şimdiye kadar Kazak Türklerine pek ilişmez iken,son zamanlarda bölgenin günden güne artan stratejik ve ticari önemi dolayisiyle bir dizi etnik ayırımcı uygulamalara başladığı ve Kazak Türklerini de bölge’den çeşitli yöntemler kullanarak bir an önce uzaklaştırmak için harekete geçtiği belirtildi. Bunun en  açık misalı ise şöyle ;  İli bölgesinin verimli otlaklarında Deve,Kotuz,Sığır,at gibi büyükbaş ve koyun ve keçi gibi küçük baş hayvan bakıcılığı ve üretimi ile geçimini sağlayan Kazak Türklerine ait Yaylakları bölgeye getirdikleri etnik Çinli göçmenler ile bölge’deki Çin’in sömürge Ordusu (Bingtüen)’na  bol ve fahiş paralar vererek zorla sattırdıkları bildirildi. Hayvanlarını  Yaylakları ile birlikte  ucuz fiyatla satın alan etnik Çinli göçmenler ile Çin Sömürge ve Talan Ordusu(Bingtuen) Milisleri Çin’in verdiği  faizsiz ve bol kredi  ile Kazak Türklerine ödemeler yaptığı ve onları bölgeden uzaklaştırdıkları  açıklandı. Şehir hayatına alışık olmayan ve yaylaklarından ebedi olarak  ayrılan Kazak Türklerinin kentlerde bir süre kalarak ellerindeki paraları bitirdikleri ve zor durumda kaldıkları bildiriliyor. Her türlü iş ve istihdam imkanının etnik Çinli göçmenler için olduğu açık olan bölge’de Kazak Türklerinin iş taleplerinin reddedildiği ve kendilerinin işsiz,aç ve perişan bir duruma düşürüldükleri belirtiliyor. Çin’in bu sinsi tertip ve aldatmacasına ellerindeki paralar bittikten ve ortada kaldıktan sonra farkına varan saf ve temiz ruhlu Kazak Türkü Kardeşlerimizin İşgal yönetimine Yaylaklara geri dönmek için müracaat ettikleri ancak.bu taleplerinin reddedildiği belirtildi. Bazı Kazak Türklerinin eski Avul ve Yaylaklara geri dönmek için gittikleri ancak,buraları daha önce kendilerinden satın alan etnik Çinli göçmenlerin kendilerini kabul etmeyerek Çini işgal güçlerinin yardımı ile daha önce kendilerine ait  bu yaylak ve Avullarınıdan zorla uzaklaştırıldıkları bildiriliyor.  Ortada kalan Kazak Türklerininçok zor durumda ve çaresiz kaldıkları ve ne yapacakalarını bilemez halde beklemeyi sürdürdükleri belirtiliyor.

Altayda yaşayan Kazak Türkleri resimleri ile ilgili görsel sonucu
Uzmanlar; İşgalcı Çin yönetiminin Doğu Türkistan’a komşu ve bu ülke Türklerinin tarihi kardeş ve soydaşları ile bağlarını koparmak  ve Doğu Türkistan Türklerinin bastırılmasında kendilerinden yararlanmak için yıllardan beri Kazak ve Kırgiz Türklerine ayrıcalıklı davrandıklarını,günümüzde ise,artık buna ihtiyaç duymadıklarını bu nedenle Kazak,Kırgiz ve Diğer Müslüman Türklere de Uygur Türklerine yıllardan beri şiddetini arttırarak uyguladıkları aynı baskı zulüm,etnik ayırımcılık ve soykırımları uygulamaktan geri kalmadıklarını belirtiyorlar.Çin’in son aylarda Kazak ve Kırgiz Vatandaşlarına Çin vizesini verme işlemeni durdurduğunu bunun ise, Çin’in gerçek yüzünü göstermesi bakımından çok önemli olduğunu ifade ediyorlar.

 

 

http://www.uyghurnet.org/cinuygurlardan-sonra-kazak-turklerine-de-baskizulum-soykirima-basladigi-bilidiriliyor/

About The Eastturkistan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: