UYGUR TÜRKLERİ ÇİN DEVLET TERÖRÜNÜN KURBANLARIDIR!

UYGUR AKTİVİST KÜREŞ ATAHAN : UYGUR TÜRKLERİ ÇİN DEVLET TERÖRÜNÜN KURBANLARIDIR!

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Almanya’da yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü  aydın ve Doğu Türkistan davasının  önde gelen  aktivistlerinden biri olan  yazdığı  çarpıcı yazıları ile tanınan  Doğu Türkistan Kültür Merkezi Prezidenti Küreş Atahan  23-25 Haziran 2017 tarihlerinde Kazakistan’ın başkenti Astana’de yapılan 5.Dünya Kazakları Kurultayı  ile ilgili olarak  Uygur Türkçesi ile  ” Kazak ve Uygur Kardeşlerime Müracaat” adı ile bir yazı kaleme alarak yayınlamıştır. Uyghurnet.org haber sitemizde  de yayınlanan bu yazının son bölümünde  Uygur aydını Küreş Atahan’in  Kazakistan Cumhurbaşkanı  Sayın Nursultan Nazarbayev’e hitaben bir Müracaatnamesi    de yer almaktadır.

Doğu Türkistanlı   şair-yazar ve aktivist  Küreş Atahan’ın bu müracaatnamesinin Türkçe aktarımını  aşağıda bilgilerinize sunuyoruz

Nazarbayev (1)

                                             

                  Kazakistan Cumhurbaşkanı: Sayın Nursultan Nazarbayev

 23-25 Haziran 2017 tarihlerinde Astana’de yapılan 5.Dünya Kazakları Kurultayı’nda  Uygur ve Kazak Kardeşlerimizin tarihi ana vatanı olan ve günümüzde Çin yönetimi tarafından Uygur Özerk Bölgesi olarak adlandırılan Doğu Türkistan ile ilgili  ifade  buyurduğunuz konuşmanız ile  ilgili düşüncelerimizi aşağıda  zati alilerinin bilgisine arz etmek istiyorum;

                    Sayın Cumhurbaşkanımız ;

  1. Uygur Kardeşleriniz olarak zati alinizi Türkistanı’mızın  önde gelen bir büyüğü ve Aksakalı(Yurt Kattası) olarak bilmekten  ve kabul  etmekten onur  duyuyoruz.  Zati aliniz   aynı zamanda biz Uygur Türklerinin de Cumhurbaşkanımızsınız.
  2. Biz Uygur Türkleri olarak sizinle aynı Milletin ; Türk Milletinin özü ve birer şerefli mensupları olarak Çin’in ithamı olan “ Bölücü, Terörist- Radikal Dinci”  asla değiliz.
  3. Biz Uygur Kardeşleriniz,  Çin yönetiminin suçlamalarının aksine  ; günümüzde  kendi öz ana vatanımızda Çin devlet terörünün kurbanları durumuna düşürülmüş    Türk Milletinin mensuplarıyız.
  4. Biz Uygur Türkleri  başka bir devletin baskı ve zulmüne maruz kalan ve  bu devlet tarafından sırf Müslüman ve Türk olduğumuz için etnik olarak  aşağılanarak horlanan ve yok edilmeye çalışılan Türk-İslam Dünyasının belki de dünyanın en mazlum ve mağduru durumuna düşürülmüş  bir Türk Halkıyız.
  5. Biz Uygur Türkleri olarak  Çin’in işgal ederek sömürdüğü vatanımız Doğu Türkistan’in özgürlük ve bağımsızlığı için mücadele etmekte olan  Erkinlik ve  bağımsızlık   Savaşcıları’yız.
  6. Zati alinizin  sadece Kazak Türkü Kardeşlerimize değil, asırlardan beri ortak vatanımız Doğu Türkistan’da Kazak Kardeşlerimiz zorda kaldıklarında onlara gönlünü ve bağrını açan Uygur Kardeşlerinizi de yeri geldiğinde savunacağınızı onları de Kazak Kardeşlerimiz gibi himaye edeceğinizi ve kol- kanat gereceğinize inanıyor ve güveniyoruz.  Bu konuda zati alinize olan inancımız ve ümidimiz tamdır.

Ülkemdeki baskı ve zulümden dolayı  muhacerette yaşamak zorunda bırakılan ve Doğu Türkistan’da  iken, yıllarca Kazak Kardeşlerimiz ile   dostça,Kardeşçe ve  iç içe yaşayan bir Uygur Kardeşiniz  olarak ülkeniz ve Türk dünyası için yapacağınız çok değerli çalışmalarınızda  daima başarılı olmanızı Allah’tan niyaz ediyor ve en derin saygılarımızı arz ediyorum.
Doğu Türkistan Kültür Merkezi Prezidenti:   Köreş ATAHAN

 

23.06.2017  – Almanya

http://www.uyghurnet.org/49695-2/

About The Eastturkistan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: