İMDAT! AZİZ TÜRKİYEM, MÜSLÜMANIN MÜSLÜMANA ZULMÜNÜ DURDURMAK İÇİN LÜTFEN HAREKETE GEÇ !!!

10492370_404491489729848_5355438302433639239_n

Mehmet Emin HAZRET

Çin Zulmünden Kaçarak ülkelerine sığınan Müslüman Uygurları Çin polislerinin yakalayıp götürmesine ülkelerinİ açan Orta Asya Türk cumhuriyetleri ve Afganistan, Pakistan gibi komşu ülkelerden başka Tayland, Malezya, Endonezya da Uygurları yakalayıp toplu halde Çine teslim etmişlerdir. Şimdi ise Mısırın Kahire sokaklarında Çin ve Mısır polisleri Uygur avına çıkmış, son bir hafta içinde bu ülkede din eğitimi görmekte olan Uygur öğrencilerden 70 den fazla kişini tutuklamıştır. Tutuklamalar devam etmektedir.

Uygurların Mısırda din eğitimi alma tarihi bin yıla dayanmaktadır. Ezher Üniversitesinde okutmak üzere ilk öğrenciler Kahire’ye Karahanlılar devleti tarafından gönderilmiştir. Ta ki 2 ay öncesine kadar Uygur talebelerin Mısırda okumasına herhangi bir engel yoktu. İki ay önce Doğu Türkistan işgal yönetimi Mısıra polis ve istihbarat elemanlarından oluşan bir heyet gönderdi. Bu heyet, Uygur öğrencileri toplayıp toplantı yaptılar ve eşyalarını toplayıp memlekete dönmesini emrettiler. Bir çoklarını ayrı, ayrı Kahire karakollarına çağırıp tehdit ettiler. Öğrenciler arasında anne, babaları, aile üyeleri Doğu Türkistan’da tutuklanıp rehin alınanlar vardı.Onlar ailesini kurtarmak için okulu yarıda kesip memlekete döndüler. Dönenler ise Urımçi hava alanında tutuklandı ve elleri kelepçelenip ceza evlerine götürüldü. Memlekete dönen arkadaşlarının durumunu gören öğrencilerin bir kısmı soluğu hemen Türkiye’de aldı, kurtuldu. Çinin Kahire büyük elçiliğinden burs alarak okuyan, kendilerini Çin yanlısı olarak gören öğrenciler “bize bir şey olmaz” diye okulunu devam ediyordu. Türkiye’ye gelmek isteyip uçak bileti parası bulamayıp yardım arayışı içinde olanlarda vardı. Kahire sokaklarına birden üniformalı Çin polisleri yağdı. Mısır polisleri ise onlara yardım etti. Üniversite kampüsü, lokanta, yurt, ev ve sokaklarda gördüğü Uygur öğrencileri tutuklayıp götürdüler. Türkiye’ye gitmek için uçağa binen 10 küsur öğrencini ardı ardına uçak ve hava alanında yakalayıp ellerine kelepçe vurarak götürdüler.

Kahire’de Orta Asya Türkistan cumhuriyetinden gelen öğrenciler ile Uygur öğrenciler bir arada yaşıyorlardı. Cebinden Kazak, Özbek, Kırgız, Tacik pasaportu çıkanları, Çinli polisler özür dileyip serbest bıraktılar. Ama yakalanan Uygur öğrencilerden hiçbir haber alınamıyor. Özbekistanlı, Kazakistanlı öğrencilerin bize verdiği bilgiye göre, sadece Kahire’de okuyan öğrenciler değil, lokantacı, tüccar, turist Uygurlar dahi Çin ve Mısır polislerince tutuklanıp götürülüyor. Doktora yapan çok sayıda Uygur öğrencilerin eş ve çocukları onlar ile beraber Kahire’de yaşıyordu. Şimdi tutuklananların eş ve çocuklar toplatılıp yabancıları toplama kamplarına götürülmeye başlamıştır. Tutuklanan Uygurların hepsinde Mısır iç işleri bakanlığından verilen ikametleri bulunmaktadır.

Durum çok vahim. Mısırda yakalanıp tutuklu evinde konulan ve Çine götürülmek üzere işlemleri yapılmakta olan Uygur öğrencilerin hiçbiri Mısırda veya Çin’de, hatta dünyanın herhangi bir yerinde suça karışmış değildir. Hepsinin sicili temizdir. Çine karşı herhangi söz veya eylemde bulunmamışlardır. Onların suçu sadece Allah’ın dinini öğrenmektir. Bu konuda Biz diasporadaki Uygurlar çok yetersiz ve çaresiz kaldık. Türkiye cumhuriyetinin Mısır ile ilişkisi pek de iyi olmadığını biliyoruz. Belki Mısırlılar, Uygurları Türk bildiği için bu zulmü yapıyordur. Türkiye Cumhuriyeti Cumhur başkanı sayın Recep Tayip Erdoğan ve Türkiye cumhuriyetinden Birleşmiş Milletler kanalı ile Mısırda Uygur öğrenci avının durdurulması için acil girişimde bulunmasını istirham ediyoruz. İmdat diyoruz. Lütfen Türkiye cumhuriyeti hükumeti ve Türk halkı, Müslümanın Müslümana zulmünü durdurmak için harekete geçsin. Lütfen.

 

http://www.uyghurnet.org/imdat-turkiye-cumhuriyeti-muslumanin-muslumana-zulmunu-durdurmak-icin-harekete-gecsin/

 

About The Eastturkistan Government in Exile
The Official Website of Eastturkestan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: