ALMATI (QHA) -Doğu Türkistanlı Kazak Türkü aktivistler Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türklerine yaptığı baskı ve zulümüne yönelik uygulamalarına karşı mücadelelerini ısrarla sürdürüyor.

Kazakistan’ın Almatı şehrinde yaşayan ve aslen Doğu Türkistanlı Kazak Türklerinden olan Kazak insan hakları savunucusu ve aktivisti Meken Karirali Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan kazaklara karşı soykırım uygulamalarını  ifşa ederek olayı kınadı. Çin’in Kazak Türklerine karşı baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile ilgili bir rapor hazırladıklarını da bildirdi.

İnsan hakları aktivisti Kadırali son aylarda Kazakistan’a seyahat amacı ile giden Kazakların  döndüklerinde Çin işgal yönetiminin takibatına maruz kaldığını ve bir çok Kazak’ın  haksız yere  yargılanarak çeşitli cezalara çarptırıldıklarını da açıkladı.

Özgür Asya Radyosu’na açıklamalarda bulunan Doğu Türkistan asıllı Kazak Türkü aktivist Kadiralı özellikle Ağustos 2016’da Pekin’den Urumçi’ye atanan ve Tibet’teki insanlık dışı uygulamalar yüzünden “Tibet Canisi” olarak ün yapan ÇKP Bölgesel Genel Sekreteri Çin Çuvenggou’nun önceleri Uygurları baskı ve Çin nazizmi temelli icraatları ile ezdiğini belirterek şöyle konuştu ; “ÇKP Sekreteri Çin, 2017 yılı başından itibaren daha önce Kardeşlerimiz Uygurlara karşı başlattığı baskı, zulüm, sindirme ve soykırım uygulamalarını bu kez Kazaklara yöneltti.  Kur’an okuyan ve namaz kılan Kazakları cezalandırdı. Türkiye ve Kazakistan’a seyahat edenleri hapsetti.
Biz Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Kazaklara karşı uyguladıkları baskı,zulüm, hak ve hukuk ihlallerini içeren bir rapor hazırladık.Bu raporda çeşitli ağır ve uzun süreli hapis cezalarına çarptırılan 112 kişi ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.Biz bu raporları Kazakistan’daki faaliyetlerimiz çerçevesinde basın toplantıları düzenleyerek kamuoyu ve yetkililer ile paylaştık.Bundan sonra de bu tür çalışmalarımızı devam ettireceğiz 
“dedi.

Kaynak:Uyghurnet.com

QHA

http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/kazak-aktivistler-cin-zulmune-karsi-mucadelesini-surduruyor/162411/