Kerem Abdulveli Için Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

05 Aralık 2018 Çarşamba, 14:29 | Güncelleme: 05 Aralık 2018 Çarşamba, 15:00 İHA

Çin cezaevinde hayatını kaybeden Doğu Türkistanlı Kerem Abdulveli için Kayseri’de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kerem Abdulveli için gıyabi cenaze namazı kılındı
Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk:
“Doğu Türkistan bağımsız olana kadar binlerce Abdulveli kendini kurban edecektir”

Çin cezaevinde hayatını kaybeden Doğu Türkistanlı Kerem Abdulveli için Kayseri’de gıyabi cenaze namazı kılındı. 
Öğle namazına müteakip kılınan gıyabi cenaze namazının ardından açıklamalarda bulunan Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, “Doğu Türkistanlı şehidimiz Abdulkerim Abdulveli’nin Çin zindanlarındaki 28 yıllık esaret ve işgal hayatı birkaç gün önce şehadeti ile sonlandı. 28 yıl bir fiil Çin zindanlarında tek suçu Müslüman Tük olmak olan Kerem Abdulveli, rabbine kavuştu. Kerem Abdulveli’nin hiçbir suçu yoktu. 1990 yılında Çin zindanlarına atıldığında ona hiçbir suç istinat edilmedi. Sadece Panislamizm ve bölücülük suçuyla hapse atıldı, 10 yıl ceza aldı, bu 10 yıl cezası hiçbir gerekçe gösterilmeden müddeti dolduğunda üstüne eklenerek 28 yılı tamamladı. Onun hiçbir suçu yoktu” ifadelerini kullandı.
Abdulveli’nin tek suçunun vatanını sevmek olduğunu kaydeden Tümtürk, “Tek suçu, vatanına ve milletine sahip çıkmaktı. Onun suçu bizim şerefimizdir. Birkaç gün önce de zindanda şehit edildi. Bu bizim için Allah yolunda ne ilk şehidimiz, ne de son şehidimiz olacaktır. Doğu Türkistan bağımsız olana kadar binlerce, yüz binlerce Kerem Abdulveliler, kendilerini Allah yolunda vatanı ve milleti için kurban edecekler” dedi. 
Play VideoAnadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kayseri haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kayseri Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

https://www.haberturk.com/kayseri-haberleri/65186215-kerem-abdulveli-icin-giyabi-cenaze-namazi-kilindidogu-turkistan-milli-meclis-baskani-seyit?fbclid=IwAR0HQjrP13HJwTPZDxKKeAZjREazTn2W5VP0a2eOctq0WgH_hfifH0dbqsY

About Republic Of East Turkistan
Official Website of Eastturkistan Republic

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: