Doğu Türkistan için yürüyen grup Bolu Dağı’nda

Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerini protesto amacıyla İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen grup, D-100 kara yolunu takiben Bolu Dağı’na ulaştı.

 anasayfa > Türkiye 22.12.2018  Ömer Ürer  Düzce   

Doğu Türkistan için yürüyen grup Bolu Dağı'nda

Fotoğraf: Ömer Ürer

DÜZCE 

Ellerindeki Türk ve Uygur bayraklarıyla sabahın erken saatlerinde D-100 kara yolunu takiben Kaynaşlı ilçesine ulaşan grup, daha sonra Bolu Dağı‘na tırmanışa geçti.

Amaçlarının yapılan zulme dikkati çekmek olduğuna değinen Uygur Türkü Ali Ekber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşlerine yapılan zulmü anlatmak için İstanbul’dan Ankara’ya yola çıktıklarını söyledi.

Uygur Türklerine yönelik zulmün yıllardır devam ettiğine değinen Ekber, “Yıllardır bu zulüm devam ediyor fakat 4-5 yıldır şiddetini arttırdı. Biz 1949’dan bu yana Çin’in zulmünü görüyoruz. Çin’in yaptığı bu kötülüklere karşı biz de tüm dünyaya bu durumu duyurmak için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlattık. Bu faaliyetimize başlarken 9 kişiydik fakat şimdi destek görerek 30 kişiye ulaştık. Bu rakamın Ankara’ya vardığımızda 200 kişiye ulaşacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Grup, akşam Bolu’ya ulaşmayı hedefliyor.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/dogu-turkistan-icin-yuruyen-grup-bolu-daginda/1345860?fbclid=IwAR0PN2x4afgsITs7zHtznsHoNH3D040VKF6m9406t31_gyDmL7HGCbuOqTI

About Republic Of Uyghuristan
Official Website of Uyghuristan Republic

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: