ATAİ, DOĞU TÜRKİSTAN KKTC TEMSİLCİSİ OLDU

Mdp Genel Sekreteri Aktaç Atai Doğu Türkistan sürgün hükümeti tarafından KKTC temsilcisi olarak görevlendirildi.

AnasayfaKKTC  ATAİ, DOĞU TÜRKİSTAN KKTC TEMSİLCİSİ OLDU

ATAİ, DOĞU TÜRKİSTAN KKTC TEMSİLCİSİ OLDU

Güncelleme : 2019-01-27 21:42:18Site 0Facebook 0Tweetle 0Google +1

Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Genel Sektreteri Aktaç ATAİ, bugün KKTC’ye gelen sembolik Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başbakanı İsmail CENGİZ tarafından, Cumhurbaşkanı Chulam Osman Yagma ve Parlemento Başkanı Küresh Atahan’ın onaylarıyla Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti KKTC sembolik temsilcisi olarak görevlendirildi.
MDP Genel Merkezinde yöneticiler ile bir araya gelen Başbakan İsmail Cengiz, parti yetkililerine Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramı ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.
Görüşmeler sonrasında sembolik mazbatayı ATAİ’ye tebliğ eden başbakan CENGİZ, Türk dünyasının bir ferdi olarak Aktaç Atai’nin Doğu Türkistan haklı davası ile ilgili olarak 30 milyon Türk’ün sesini KKTC’de duyuracağından emin olduğunu söyledi.
Törende kendisine başbakan tarafından hediye edilen Uygur Türk’lerinin milli kıyafeti olan “çapan” ve baş giysisi “börk”  ile beyanat veren ATAİ de, bu görevlendirmeden dolayı duyduğu gurur ve onurun kelimeler ile ifade edilemeyeceğini, Türk budanının Tanrı dağlarından çıkıp tüm dünyaya yayıldığını ve hükümdar olduğunun altını çizerek, Tanrı dağı eteklerinde esaret içerisinde yaşayan Türk kardeşlerimizin hakları korumak ve seslerini duyurmak için her türlü platformda mücadele edilmesi adına herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini belirtti. 
Doğu Türkistan sembolik Sürgün Hükümeti Başbakanı İsmail CENGİZ, yanındaki heyetle birlikte perşembe gününe kadar adamızda kalacak ve birçok temaslarda bulunacak.
İsmail CENGİZ, 30 Ocak Çarşamba akşamı Lefkoşa’da düzenlenecek “Türk Dünyasının Kanayan Yarası Doğu Türkistan” başlıklı konferansta da konuşmacı olarak yer alacak.

Advert

About Uyghuristan Government in Exile
The Official Website of Uyghuristan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: