KKTC 3. CUMHURBAŞKANI SÜRGÜNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN HEYETİNİ KABÜL ETTİ

Sürgündeki Doğu Türkistan Heyeti, Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti 3.Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından resmî konutunda kabul edildi.

Fazıl Küçük ve Raif Denktaş sonrası Kuzey Kıbrıs’ın Cumhurbaşkanı olan Derviş Eroğlu; “…Doğu Türkistan’da yaşayan insanlar bizim kardeşlerimiz… Onların derdi elbette bizim derdimiz… Elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İddia edilen baskıların hafifletilmesi noktasında girişimde bulunacağız… Sürgündeki Hükümetin insani taleplerinin karşılanması için yardımcı olacağız” dedi.

3 milyon Türk’ün zorunlu ikamete tabi tutulduğu “Toplama ve Ceza Kampı” hakkında sunum yapan Sürgündeki Başbakan Cengiz, konunun Kıbrıs Parlamentosunda görüşülmesi için girişimde bulunulması ve Sürgün Hükümetin çalışmalarına maddi ve manevi destek verilmesi talebini Cumhurbaşkanına iletti.

KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İsmail Cengiz ve beraberindeki Sürgündeki Doğu Türkistan heyetini kabulünde Doğu Türkistan Türklerine aşağıdaki mesajının iletilmesi arzusunda olduğunu belirterek şunları söyledi; “—Doğu Türkistan’da yaşayan Türk kardeşlerimizin 
Bizim gibi şanslı olmadıklarından dolayı üzülüyorum. Çünkü Kıbrıs Türk’ünün hemen yanıbaşında Anavatan Türkü var. Ancak maalesef kardeş Uygur Türkleri komünist düzen altında büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Yaşanan sorunları okuduğumuz kitaplardan öğreniyoruz. Başta Uygur kardeşlerimiz olmak üzere benzer durumdaki Türk halklarının daha fazla özerklik hakkına kavuşmalarını, dış dünya ile özellikle bağımsız Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerini, bağlantılarını geliştirerek Türklük onuru ile yaşamaları arzu ediyoruz.


Çin idaresi altında yaşarlarsa da Türk, Türk’tür. Çin vatandaşı olsalar da, onların Türk kimliğine sahip olmasını engelleyemez. Bu kardeşlerimize Türklüğünden taviz vererek “ben Çinliyim” demeye zorlayan bir siyaset doğru değildir. Türk, Türklüğünden hiç bir zaman taviz vermez, vermemesi gerekir. Çin İdaresi de insanların inançlarını, kimliklerini değiştiremeyeceğini anlar ve idaresini ona göre gevşetir. Oradaki insanların insanca hakça onuru ile yaşanmalarına olanak sağlar diye beklenti içerisinde olduğumu ifade etmek istiyorum…” dedi.

DTSH Başbakanı; 
Sürgün Hükümetin medya ve propagandadan sorumlu Başkanı Erkin Sabit ile KKTC Temsilcisi Aktaç Atai’nin eşlik ettiği ziyaretin anısına sürgün hükümetin hatıra plaketi ile milli baş giysisi “dopba” ve Türk Dünyası Takvimi’nin takdim edildiği Cumhurbaşkanı Eroğlu’na ay yıldızlı Gökbayrak teslim edildi…

DOĞU TÜRKİSTAN SÜRGÜNDEKI HÖKÜMETI TEŞWIKATI

29.01.2019

About Republic Of East Turkistan
Official Website of Eastturkistan Republic

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: