Çin suçüstü yakalandı! Türkiye’yi suçlayarak suçunu örtbas etmeye çalışıyor!


Çin suçüstü yakalandı! Türkiye’yi suçlayarak suçunu örtbas etmeye çalışıyor!

İşgal ettiği Türk yurdu Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere zulüm ve soykırım uygulayan, yüzlerce aydını, bilim insanını, gazeteci, yazar ve sanatçıyı suçsuz yere Kamplarda tutan, 1 ila 3 milyon arasında Uygur Türkünü Nazi Toplama Kamplarında zorla alıkoyan çin, ünlü Doğu Türkistanlı ozan Abdurehim Heyit’in öldüğü ile ilgili haberler üzerine suçüstü yakalanınca, Türkiye’yi suçlayarak suçunu örtbas etmeye başladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Uygur müzisyen Abdurrehim Heyit’in hapishanede öldüğünü iddia etmesini ‘çok çirkin’ olarak niteledi ve Çin’in Türkiye nezdinde resmî girişimde bulunduğunu söyledi.

Sözcü Hua, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Abdurrehim Heyit’in hapishanede öldüğünü iddia ettiğini hatırlatarak “Abdurrehim Heyit, hayatta olduğu gibi çok da sağlıklı internette dün ona ait bir video izledim” dedi.

CRI Türkçe’de yer alan habere göre Sözcü Hua, “Türkiye’nin ‘hayattaki kişilerden ölmüş diye bahseden’ saçma yalanlara dayanarak mesnetsiz ithamlarla Çin’i suçlaması çok yanlış ve aşırı sorumsuzca. Buna kararlılıkla karşı çıkıyoruz” İfadesini kullandı.

Sözcü Aksoy, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlalleri ve halk ozanı Abdurrehim Heyit’in öldüğü haberlerine ilişkin soruya verdiği yazılı cevapta “Çin makamlarını, Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz” demişti.

About Republic Of Uyghuristan
Official Website of Uyghuristan Republic

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: