Doğu Türkistan’da toplama kampında tutulan bir Uygur: Çin bize zorla domuz eti yediriyor

 Mustafa Bag  • Son güncelleme: 23/03/2019 – 13:03
Doğu Türkistan'ın Urumçi kenti yakınlarındaki bir toplama kampı

Doğu Türkistan’ın Urumçi kenti yakınlarındaki bir toplama kampı -@ Copyright :Reuters

BU HABERİ PAYLAŞ

METİN BOYUTUAaAa

Çin’in Doğu Türkistan’da inşa ettiği toplama kamplarından birinde aylarca tutulduktan sonra serbest kalan 42 yaşındaki Uygur Türkü Ömür Bekalı, Pekin yönetiminin dünyaya ‘eğitim merkezi’ olarak lanse ettiği kampta yaşadıklarını anlattı.

Sabah saat 7’de kalkıp 40-50 kişilik gruplar halinde, yüzleri duvara dönük bir şekilde 7:30’a kadar Çin ulusal marşını söylediklerini dile getiren Bekalı, güne zorla domuz eti yiyerek başladıklarını söyledi.

Bekalı, AFP’ye verdiği röportajda, Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazakların aile üyelerine zarar gelmesinden korktukları için yaşadıklarını medyaya anlatamadıklarını dile getirdi.

Çin’in 1949’dan bu yana hakimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan’ın Karamay kentinde bir toplama kampında kalan Ömür Bekalı, buralarda Uygurca ya da Kazakça konuşmanın kesinlikle yasak olduğunu sadece Çince konuşulabildiğini belirtiyor.

Delilsiz, kanıtsız terörizm suçlaması

Etrafı yüksek duvarlar ve tel örgülerle çevrili yüksek güvenlikli toplama kampları, 24 saat kameralarla gözetim altında tutuluyor. Kamplara giriş çıkış yasak. İnsan hakları örgütlerinin ‘asimilasyon merkezi’ olarak da tanımladığı toplama kamplarına götürülenlerden haber alınamıyor.

–– ADVERTISEMENT ––

“Kamplardan çıkabilenlerin çoğu, Türkistan’daki akrabalarının hayatını tehlikeye atmamak için orada yaşadıklarını anlatmamayı ve sessiz kalmayı tercih ediyor.” diyen Ömür Bekalı, kamplardaki ağır günlük yaşamın bir tek amacının bulunduğunu dile getiriyor. Bekalı’ya göre, Çin’in hedefi, Doğu Türkistanlıların hayatından dini inançlarını en ufak bir nokta kalmayıncaya kadar silmek.

Doğu Türkistan’da Uygur bir baba ve Kazak bir anneden dünyaya gelen Ömür Bekalı, 2006 yılında Kazakistan’a göç etmiş ve Kazak vatandaşlığına geçmiş. Ancak 23 Mart 2017’de bir iş gezisi için gittiği Doğu Türkistan’da Çinli güvenlik güçlerince gözaltına alınarak “teröre destek” suçlamasıyla 7 ay cezaevinde tutulmuş. Ardından da toplama kampına gönderilmiş.

Bekalı, “Toplama kamplarında öğretmenler, sanatçılar ve yaşlı insanlar var. Peki onlar terörist mi?” diye soruyor.

Özellikle cuma ve bayram gibi Müslümanlar için kutsal sayılan günlerde zorla domuz eti yedirildiğini söyleyen Ömür Bekalı, “Dua etmek ve hafif sakal bırakmak dahi onlar için radikalleşme belirtisiydi.” diyor.

Geçirdiği travmanın ardından toplama kampından çıkmasına izin verilen ve salıverilmesinde Kazak hükümetinin devreye girmesinin etkili olduğunu düşünen Bekalı, halen İstanbul’da yaşıyor.

‘Uygur Türkleri siyasi baskı ve işkence görüyor’

Pekin yönetiminin “yeniden eğitim” ya da “mesleki eğitim” adı altında en az 1 milyon Uygur ve Kazak Türkünü toplama kamplarında tuttuğu biliniyor.

Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) dahil bağımsız kaynaklarsa, herhangi bir yargı kararı olmaksızın bu kamplarda tutulan mahkum sayısının 3 milyonun üzerinde olduğunu belirtiyor.

Kamplarda kalanlar domuz eti yemeye, alkol almaya ve İslam dinini kınamaya zorlanıyor.

‘Aşırılık yanlıları tarafından kandırılan, aldatılan bazı kişilerin yeniden eğitime tabi tutulduğunu’ savunan Pekin yönetimi ise söz konusu uygulamayı, dinci radikallerle mücadele olarak lanse ediyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Türkiye ve dünya gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Ek kaynaklar • AFP, Reuters

DAHA FAZLA

BENZER HABERLER

Bir Uygur çocuk

DÜNYA

Doğu Türkistanlı çocukların tutulduğu toplama kampı gizli kamerada

Uygurlara "Çin işkencesi": Doğu Türkistan'da neler oluyor?

DÜNYA

Doğu Türkistan’da “Çin işkencesi”

Çinli güvenlik güçleri 'şüpheli' gördükleri Uygurları gözaltına alıyor

DÜNYA

Çin, Kırgız ve Kazak azınlığı da toplama kamplarına gönderiyor

https://tr.euronews.com/2019/03/23/dogu-turkistan-da-toplama-kampinda-tutulan-bir-uygur-cin-bize-zorla-domuz-eti-yediriyor?fbclid=IwAR2Pr4rsNMc7UNNETja00IswAH9B32RfDXMYAHc0pkth8go8xZAjIfToWY8

SPONSORED CONTENTSumptuous “La Traviata” charms La Scala with Plácido Domingo and Angel BlueLatest from euronews Dieses Spiel wird dich die ganze Nacht wach haltenDesert OrderDie schaurig-schönsten verlassenen Orte der WeltEditorChoice.comDas Dritte Reich – Wie viel wissen Sie wirklich?borek.deSponsored LinksErdoğan’ın yorumuna tepki gösteren Yeni Zelanda, ‘yüzleşmek’ için Türkiye’ye bakanını gönderiyorEuronewsMemet Ali Alabora Gezi iddianamesi hakkında ilk kez konuştu: Savunulamayacak kadar gerçek dışıEuronews31 Mart Yerel Seçimleri: İstanbul’un 39 ilçesinde anket sonuçlarıEuronewsVideo | Yeni Zelanda katliamcısı saldırıyı Facebook’ta canlı yayımladıEuronewsYeni Zelanda saldırılarının baş zanlısı Tarrant’ın ilk duruşması görüldüEuronewsYeni Zelanda’da cami saldırısında kullanılan AR-15 tüfeği nedir?EuronewsKüchen-Preise auf Rekordtief – So zahlen Sie fast nichtsAroundhome.deHauswert-Rechner 2019: So viel bringt ein HausverkaufImmobilienverkaufDieses Spiel erobert Deutschland im SturmVikings: Gratis Online SpielSponsored LinksKostenlos Ihr Traumbad von Experten online planen lassenVilleroy & BochSchulden mit Negativzins loswerdenSmava.de21 Dinge die nur in Filmen funktionierenGigaSponsored LinksAvustralyalı senatörden cami katliamı yorumu: Ölenler masum değildi, İslam faşizmin dini bir yönüdürEuronewsYeni Zelanda’daki cami katliamını yapan saldırgan 43 gün Türkiye’de kalmışEuronewsYeni Zelanda hükümetinden Erdoğan’a miting görüntüleri tepkisiEuronewsYeni Zelanda’daki cami saldırısından yaralı kurtulan Boztaş, yaşadıklarını anlattıEuronewsSeks skandalına karışan K-pop yıldızları müziği bıraktıEuronews31 Mart yerel seçimleri: Adana’da CHP, AK Parti ve MHP’nin oyları ne kadar? Anketler ne diyor?Euronews10 Schauspieler, die ihre legendärsten Filmszenen bereuenKinoDas erste Strategie-Farmspiel. Ganz Deutschland spricht über dieses Spiel.Big Farm: Jetzt SpielenFrühlingsgefühle zum AnziehenTchiboSponsored LinksSponsored LinksSİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZFörderung 2019: Neues Dach mit Zuschuss vom Staat.Das DachdeckerportalDie beliebtesten Campingplätze am Gardasee. Jetzt finden & vergleichen! | PiNCAMP by ADACPiNCAMP by ADACby Taboola

About The Uyghuristan Government in Exile
The Official Website of Uyghuristan Government in Exile

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: